Interpelacja nr 11483 w sprawie opóźnień we wdrażaniu Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w niektórych województwach.

Program Operacyjny Kapitał Ludzki na lata 2007-13 przewiduje wykorzystanie  ok.48 mld zł na cele  m.in. podniesienia jakości kształcenia, likwidowania zjawisk wykluczenia społecznego, aktywizowanie bezrobotnych na rynku pracy, podniesienie poziomu edukacji dzieci, młodzieży i dorosłych. Przeważająca część tej kwoty, ponad 60 % alokacji,  została- decyzją jeszcze poprzedniego rządu który przygotował ramy finansowe NSS – skierowana do województw. To samorządy województw bowiem - zgodnie z podziałem kompetencji - odpowiadają za kształtowanie rynku pracy i rozwój gospodarczy.
Niestety, w trzecim roku wdrażania  POKL można dostrzec że samorządy województw mają pewne trudności z kontraktowaniem środków programu. O ile wyłanianie beneficjentów i podpisywanie umów dla nieskomplikowanych w realizacji programów przeznaczonych na szkolenia osób pozostających bez pracy oraz wspieranie rozpoczęcia działalności gospodarczej odbywa się w zasadzie bez opóźnień,  występują spore trudności we wdrażaniu programów skierowanych na podnoszenie jakości usług edukacyjnych  oraz na przeciwdziałanie zjawiskom wykluczenia społecznego. Kwoty  zakontraktowane w sferze wymienionych  działań sięgają zaledwie  kilkunastu procent alokacji dostępnych środków. Samorządy województw, zwłaszcza tych, w których pojawiły się największe opóźnienia, skarżą się na częste zmiany przepisów normujących procedurę wyłaniania beneficjentów wprowadzane przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Niestabilność w sferze przepisów ustanawiających procedury utrudnia przygotowanie projektów przyszłym beneficjentom, a także komplikuje działania samorządów wojewódzkich prowadzących procedury konkursowe.
W ciągu ostatnich pięciu miesięcy – od początku kwietnia 2009 r., jak podaje to MRR na swojej stronie internetowej dokonano 10 zmian dokumentów normujących procedury. Były to  zmiany nawet tak podstawowych dokumentów jak:
- 2009-08-24  Aktualizacja Zasad dokonywania wyboru projektów w zakresie procedury odwoławczej w ramach POKL
- 2009-07-10 Opublikowano nową wersję „Zasad dokonywania wyboru projektów ramach POKL”
- 2009-06-01 Nowelizacja szczegółowego opisu priorytetów Programu K L
- 2009-04-28 Nowelizacja reguł wyboru projektów oraz zasad finansowania Programu K L
- 2009-04-03 Aktualizacja zasad raportowania o nieprawidłowościach finansowych
- 2009-04-01 Nowa wersja zasad kontroli  
- 2009-04-01 Aktualizacja wytycznych w zakresie wdrażania projektów innowacyjnych i współpracy ponadnarodowej
- 2009-04-01 Aktualizacja wytycznych w zakresie kwalifikowania wydatków .
    Tak liczne i częste zmiany przepisów nie mogą pozostawać bez wpływu na efektywność prac potencjalnych beneficjentów programu, a w konsekwencji na szybkość i skuteczność działań instytucji wdrażającej w kontraktowaniu dostępnych środków .
Proszę zatem Panią Minister o odpowiedź na nw. pytania:
1.Jakie były przyczyny tak częstych zmian  przepisów?
2. Czy zmiany w przepisach będą dokonywane nadal z tak dużą intensywnością ?
3.Jakie działania podejmuje MRR by zapewnić zlikwidowanie powstałych opóźnień?

Odpowiedź ministra rozwoju regionalnego na interpelację nr 11483

      Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację poselską pani Anny Paluch, posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekazaną pismem znak SPS-023-11483/09 z dnia 18 września br., w sprawie opóźnień we wdrażaniu Programu Operacyjnego ˝Kapitał ludzki˝ (PO KL) w niektórych województwach, pragnę przedstawić następujące stanowisko instytucji zarządzającej PO KL (IZ).
      W komponencie regionalnym PO KL nie zaobserwowano istotnych opóźnień w kontraktowaniu środków przez samorządy wojewódzkie. Dotyczy to również obszaru integracji społecznej (priorytet VII) oraz edukacji (priorytet IX). W priorytecie VII: Promocja integracji społecznej, stopień wykorzystania alokacji 2007-2013 wynosi 19,4% (poziom kontraktacji według stanu na 28 września 2009 r.), zaś w priorytecie IX: Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach - 17,3%. Z kolei wartość podpisanych umów w ramach całego komponentu regionalnego pozwala na wykorzystanie alokacji 2007-2013 na poziomie 23,9%. W ramach priorytetu VII zrealizowano płatności w wysokości ponad 411 mln PLN. Realizacja projektów dotyczących przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu cieszy się dużym zainteresowaniem. Od początku wdrażania łącznie złożono 11 642 wnioski o dofinansowanie poprawne pod względem formalnym o wartości blisko 4,4 mln PLN, co stanowi 69% alokacji 2007-2013 na realizację priorytetu, z czego 5833 o wartości ok. 1,8 mld PLN (27,6% alokacji 2007-2013) zostało zatwierdzonych do realizacji. Z kolei w priorytecie IX zrealizowano płatności w wysokości 243,4 mln PLN. Od początku wdrażania programu w ramach priorytetu łącznie zarejestrowano 19 280 wniosków o dofinansowanie poprawnych pod względem formalnym o wartości ponad 9 mld PLN, co stanowi ponad 130% alokacji 2007-2013, z czego 6270 wniosków o wartości 2,6 mld PLN (36,7% alokacji 2007-2013) zostało zatwierdzonych do realizacji, co świadczy o bardzo dużym zainteresowaniu projektami z zakresu wyrównywania szans edukacyjnych.
      Jednocześnie pragnę zauważyć, iż opracowanie strategii wdrażania komponentu regionalnego PO KL w województwie (m.in. poprzez plany działania) oraz skorelowanie podejmowanych działań celem osiągnięcia założonych rezultatów leży w gestii instytucji pośredniczących (IP). Z kolei zadaniem IZ jest pełnienie funkcji wspomagającej m.in. poprzez dostosowanie aktów prawnych i dokumentów regulujących wdrażanie programu.
      Uprzejmie wyjaśniam, iż działania IZ PO KL w zakresie doskonalenia obowiązujących procedur nie wpływają w znaczącym stopniu na przesunięcia w harmonogramach ogłaszania konkursów określonych przez poszczególne województwa w planach działania na 2009 r. Należy zaznaczyć, iż zmieniająca się sytuacja społeczno-gospodarcza implikuje konieczność dostosowywania form wsparcia w ramach PO KL do aktualnych warunków ekonomicznych i zmian na rynku pracy (realizacja pakietu działań antykryzysowych w ramach PO KL). Jednocześnie dokumenty regulujące wdrażanie programu muszą być spójne z obowiązującymi ustawami oraz wytycznymi (np. z ustawą o zasadach prowadzenia polityki rozwoju), które mogą ulegać zmianom. Ponadto wprowadzone modyfikacje uwzględniają rekomendacje płynące z przeprowadzonych badań ewaluacyjnych oraz wyniki prac zespołu ds. uproszczeń ˝Proste fundusze˝ zainicjowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Część zmian wynika również z uwag zgłaszanych przez IP mających na celu usprawnienie danego procesu związanego z wdrażaniem programu. IZ PO KL, planując wprowadzenie zmian, każdorazowo konsultowała je z instytucjami zaangażowanymi w realizację programu, jak również określała przepisy przejściowe umożliwiające dokończenie trwających postępowań konkursowych na dotychczasowych zasadach oraz elastyczne wprowadzenie nowych regulacji w odniesieniu do konkursów ogłaszanych w terminie późniejszym. Jednocześnie pragnę podkreślić, iż celem IZ PO KL jest ustabilizowanie systemu wdrażania programu oraz dążenie do wypracowania możliwie jak najlepszych rozwiązań z punktu widzenia beneficjentów i instytucji uczestniczących we wdrażaniu PO KL.
      Jednocześnie pragnę zaznaczyć, iż z informacji przekazanych przez Ministerstwo Finansów wynika, iż jeśli chodzi o poziom wydatkowania EFS, Polska należy do ścisłej czołówki krajów pod względem dokonanych płatności pośrednich (plasując się na drugim miejscu - po Niemczech). W ostatnich trzech miesiącach Polska odnotowała ponad 3-krotny wzrost płatności pośrednich z EFS, EFRR i Funduszu Spójności (z ok. 150 mln EUR do 513 mln EUR) w okresie lipiec - wrzesień 2009 r., co świadczy o efektywności funkcjonującego systemu wdrażania Zobacz więcej interpelacji »
Copyright © 2005-2024 Anna Paluch