Interpelacja nr 14355 w sprawie planowanych zmian przepisów dotyczących powtarzania klasy przez ucznia za ocenę naganną z zachowania

Moje najwyższe zaniepokojenie budzą  pojawiające się w mediach informacje o planowanym rozporządzeniu Pani Minister, którym zostanie zniesiony obowiązujący obecnie przepis zezwalający radzie pedagogicznej na podjecie decyzji o repetowaniu klasy przez ucznia  po otrzymaniu drugiej z rzędu nagannej oceny z zachowania oraz przepis o powtarzaniu klasy po trzeciej ocenie nagannej.
            Tak meritum planowanych zmian  przepisów jak i podawane przez Panią Minister uzasadnienia tej decyzji, o których donoszą media są powodem mojego najwyższego niepokoju o kształt polskiej szkoły i o sposób wychowania młodego pokolenia. Zrównanie wagi oceny z zachowania z ocenami przedmiotów nauczanych w szkole było - po wprowadzeniu w 2006 roku- przyjęte z ulgą i zadowoleniem przez większość znanych mi nauczycieli. Wzmocnienie tego instrumentu po roku przez wprowadzenie przepisu o możliwości pozostawienia w tej samej klasie ucznia, który otrzymał na koniec roku szkolnego drugą z rzędu ocenę naganną z zachowania zostało także dobrze przyjęte przez nauczycieli i dyrektorów szkół. Należy zważyć, iż w tej sytuacji repetowanie klasy przez ucznia może mieć miejsce po podjęciu stosownej uchwały przez radę pedagogiczną szkoły. Decyzja taka jest podejmowana w poczuciu odpowiedzialności za dobro ucznia i jego kolegów oraz właściwe oddziaływanie wychowawcze szkoły. Bezwarunkowe nieudzielanie promocji za trzecią z rzędu ocenę naganną z zachowania to rozwiązanie które- jak sądzę – powinno być ostatecznym argumentem wobec szczególnie krnąbrnych i lekceważących zasady współżycia społecznego uczniów. Oznacza tylko tyle i aż tyle, że uczeń osiągający pozytywne oceny z przedmiotów nauczanych w szkole nie może np. przejść przez gimnazjum ostentacyjne lekceważąc nauczycieli zgodnie z hasłem „umiem co mam umieć i co mi możecie zrobić, to moja sprawa jak się zachowuję”. Proszę zatem o jasną odpowiedź  czy polska szkoła ma stać się miejscem, w którym toleruje się tupet, arogancję, gnębienie słabszych uczniów i  lekceważenie  nauczycieli oraz permanentne naruszanie zasad współżycia ? Czy polska szkoła ma być miejscem, z którego uczniów sprawiających kłopoty wychowawcze chce się jak najszybciej „wypchnąć”?
 
1.Dlaczego chce Pani Minister ubezwłasnowolnić rady pedagogiczne, pozbawiając je tego ważnego instrumentu oddziaływania na uczniów sprawiających poważne kłopoty wychowawcze?
2.Czy Pani Minister dysponuje wiarygodnymi danymi świadczącymi o nadużywaniu przez nauczycieli ocen negatywnych z zachowania, a przez rady pedagogiczne -  przepisu zezwalającego na nieudzielanie promocji za powtórną naganną ocenę z zachowania?
3.Czy celem Pani Minister jest, aby w polskiej szkole były tolerowane, a nawet nagradzane tupet, bezczelność i arogancja ?
4. Czy Pani Minister uważa za zgodne ze zdrowym rozsądkiem znoszenie przepisu po trzech latach od jego wprowadzenia, t.j. w chwili, kiedy zaczyna działać? Wobec uczniów uporczywie naruszających regulamin szkolny, co do których rady pedagogiczne nie podjęły decyzji o nie promowaniu po drugiej negatywnej ocenie ich zachowania, będzie miał zastosowanie przepis o repetowaniu, co wielu z nich mobilizuje do pracy nad sobą, by nie otrzymać trzeciej z rzędu oceny nagannej. Dlaczego chce Pani to zniweczyć? 


Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej - z upoważnienia ministra na interpelację nr 14355

Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację (SPS-023-14355/10) pani poseł Anny Paluch w sprawie planowanych zmian przepisów dotyczących powtarzania klasy przez ucznia z powodu oceny nagannej z zachowania, uprzejmie wyjaśniam, co następuje.
            W obowiązujących obecnie przepisach rozporządzenia ministra edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 83, poz. 562, z późn. zm.) uczeń, któremu po raz trzeci z rzędu ustalono naganną roczną ocenę klasyfikacyjną z zachowania, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej lub nie kończy szkoły. W przygotowywanej nowelizacji ww. rozporządzenia proponuje się, aby decyzja o niepromowaniu ucznia, któremu po raz trzeci z rzędu ustalono naganną roczną ocenę klasyfikacyjną z zachowania, należała do decyzji rady pedagogicznej, w drodze podjętej uchwały.  
Zobacz więcej interpelacji »
Copyright © 2005-2024 Anna Paluch