Interpelacja nr 4510 w sprawie podjęcia dalszych niezbędnych prac remontowych na drodze krajowej nr 28
Mimo znacznego dopływu środków dostępnych w nowej perspektywie finansowej UE 2007 – 2013 na cele rozwoju i poprawy stanu infrastruktury drogowej ujętych w Programie Operacyjnym
Infrastruktura i Środowisko, dostępne środki finansowe nie pozwolą na realizację wszystkich oczekiwanych inwestycji drogowych, dlatego zakres i kolejność planowanych inwestycji trzeba określać ze szczególną starannością.
Ustalanie hierarchii potrzeb remontowych i wyznaczanie kolejności realizacji wszelkiego rodzaju inwestycji, zwłaszcza na drogach krajowych powinno odbywać się w oparciu o obiektywne kryteria i weryfikowalne parametry.
Analiza „Raportu o stanie technicznym nawierzchni asfaltowych i betonowych sieci dróg krajowych na koniec 2007 roku
” dostępnego na stronach Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad sugeruje, że ta jednostka dysponuje zestawem niezbędnych informacji. System oceny stanu nawierzchni: tzn. stanu spękań, równości podłużnej, głębokości kolein, stanu powierzchni i właściwości przeciwpoślizgowych dróg daje aktualny obraz stanu rzeczy w tym zakresie..
W oparciu o wymieniony
Raport należy stwierdzić, że w skali kraju ponad połowa dróg (55%)ma nawierzchnię w dobrym stanie, 45% dróg wymaga przeprowadzenia remontów, z tego połowa możliwie szybko.
Znacznie gorszy jest stan dróg krajowych przebiegających po terenie Małopolski. W stanie dobrym jest tylko ok. 43% dróg. Stan niezadowalający cechuje ok. 22% dróg krajowych, natomiast stan zły- co jest przesłanką do koniecznych szybkich zabiegów remontowych – ma 35% dróg krajowych położonych w Małopolsce. Ten ostatni wskaźnik natychmiastowych potrzeb remontowych d= 0.35 jest w przypadku województwa małopolskiego szczególnie wysoki i stanowi prawie półtorakrotność średniego krajowego wskaźnika wynoszącego d=0.23.
Moje pytanie do Pana Ministra dotyczy w szczególności drogi krajowej nr 28. Jest to ważny - zwłaszcza dla południowej Małopolski i Podkarpacia - szlak komunikacyjny na kierunku wschód-zachód.
Raport o stanie dróg krajowych wskazuje na występowanie kolein na wielu odcinkach tej drogi: Zator -Wadowice-Świnna Poręba, Sucha Beskidzka –Maków, Skomielna-Rabka –Mszana Dolna, Gruszowie-Zamieście, Biczyce -Nowy Sącz-Piątkowa, Grybów-Ropa, Libusza-Biecz.
Inny istotny parametr oceny stanu nawierzchni drogi – wskaźnik równości przyjmuje na niektórych odcinkach drogi 28 takie wartości, że uznaje się stan nawierzchni za niezadowalający lub zły. Są to odcinki: Zator – Radocza, Maków Podhalański- Osielec, Kasina Wielka - Gruszowiec, Zamieście – Limanowa - Kanina, Biczyce – Nowy Sącz- Piątkowa.
Opisany stan techniczny nawierzchni drogi krajowej 28 jest niezwykle uciążliwy dla użytkowników, zaś prace remontowe rozpoczęto u wschodniej granicy Małopolski, na odcinku Grybów -Ropa-Libusza – Biecz.
Kieruję zatem do Pana Ministra pytanie, kiedy i w jakiej kolejności na pozostałych, wymienionych wyżej odcinkach tej drogi zostaną podjęte niezbędne prace remontowe?
Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury - z upoważnienia ministra na interpelację nr 4510
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na pismo z dnia 30 lipca 2008 r., znak: SPS-023-4510/08, przy którym przekazano interpelację pani poseł Anny Paluch i pani poseł Grażyny Gęsickiej dotyczącą podjęcia prac remontowych na drodze krajowej nr 28, uprzejmie wyjaśniam, co następuje.
Stan dróg na terenie województwa małopolskiego określony na podstawie badań przeprowadzonych w 2002 r. wykazał, że 66% sieci jest w stanie ˝złym˝. Był to efekt długoletnich ograniczeń środków finansowych przeznaczanych na utrzymanie sieci drogowej, ale również warunków klimatycznych regionu sprzyjających szybkiej degradacji nawierzchni (częste przejścia przez ˝0
o C˝) oraz wielkości ruchu przenoszonego przez drogi krajowe województwa małopolskiego (po województwie śląskim - województwo małopolskie zajmuje drugie miejsce w kraju). Według badań stanu nawierzchni z 2007 r. tylko 35% sieci dróg krajowych znajduje się w stanie ˝złym˝. Poprawa nastąpiła na 31% sieci.
Droga krajowa nr 28 nie jest obciążona dużym natężeniem ruchu - według Generalnego Pomiaru Ruchu przeprowadzonego w 2005 r. ruch waha się pomiędzy 3993 a 9589 przejazdów na dobę, tylko w mieście Limanowa na długości około 5 km ruch przekracza 14 000 przejazdów na dobę. Dla porównania - średni ruch panujący w 2005 r. na drogach krajowych województwa małopolskiego przekraczał 10 600 przejazdów na dobę.
Ponadto uprzejmie informuję, iż na drodze nr 28:
-
w latach 2001-2002 wybudowana została obwodnica Gorlic (koszt około 18 mln zł),
-
trwają prace końcowe nad budową obwodnicy Biecza (koszt ponad 127 mln zł),
-
przygotowywana jest dokumentacja projektowa dla obwodnic Zatora, Limanowej i Chełmca (jako wspólna inwestycja z obwodnicą Nowego Sącza). Zadania te zostały zaplanowane do 2012 r., zostaną zrealizowane w miarę udostępniania środków finansowych,
-
prowadzone są obecnie odnowy nawierzchni:
- na odcinku Szymbark-Gorlice, długość 3,7 km (koszt 7,4 mln zł),
- na odcinku Gorlice - granica woj. podkarpackiego, długość 8,3 km (koszt 15,1 mln zł),
- na odcinku Osielec-Skomielna B., długość 12,3 km (koszt 24,7 mln zł),
- na odcinku Białka-Osielec, długość 7,0 km (koszt 9,6 mln zł) - termin zakończenia 2009 r.,
-
w latach 2009-2010 planowana jest odnowa nawierzchni na odcinku Wadowice-Świnna Poręba-Skawce, Nowy Sącz-Mszalnica, Cieniawa-Ptaszkowa i Ptaszkowa-Biała Niżna, o łącznej długości prawie 26 km,
-
przygotowywana jest dokumentacja projektowa na budowę dodatkowego pasa na wzniesieniach wraz z odnową nawierzchni w miastach: Gruszowiec, Wysokie, Cieniawa. W roku bieżącym zlecone zostanie również wykonanie dokumentacji projektowej na odnowę nawierzchni na odcinkach przechodzących przez obszary Natura 2000 lub obszary siedliskowe. Termin realizacji tych zadań jest trudny do określenia, gdyż obowiązujące prawo nakazuje opracowanie wariantowe tras dla uniknięcia kolizji z obszarami chronionymi.
W związku z powyższym należy podkreślić, iż cała droga nr 28 na terenie województwa małopolskiego, jeżeli pozwolą na to środki finansowe, a dokumentacja projektowa uzyska akceptację, będzie odnowiona do 2013 r.
Zobacz więcej interpelacji »