Interpelacja nr 3677 w sprawie konieczności podjęcia pilnych działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się szkodników niszczących drzewostany świerkowe.
W świerkowych drzewostanach, zwłaszcza na obszarze południowej Małopolski, Śląska i Dolnego Śląska w następstwie szkód powodowanych wiatrem i suszą w okresie letnim wystąpił wzrost zagrożenia przez owadzie szkodniki wtórne w tym najgroźniejszego, jakim jest kornik drukarz. W następstwie wzmożonego rozrodu szkodników następuje grupowe zamieranie drzew, a w konsekwencji ogromne szkody w drzewostanach świerkowych regla dolnego.
Wzrastające zagrożenia drzewostanów oraz potrzeba ich ratowania winny być inspiracją dla władzy publicznej, w szczególności dla Rządu RP i Pana Ministraw kierunku promowania i wspierania zrzeszania się właścicieli lasów nie stanowiących własności Skarbu Państwa. Tylko wspólne działanie obejmujące swym zasięgiem duże obszary leśne może zaradzić pojawiającemu się zagrożeniu szkodnikami. Konieczne jest więc wypracowanie instrumentów finansowych wspomagających działalność stowarzyszeń i wspólnot właścicieli lasów.
Należałoby jednak przede wszystkim rozważyć czy w obecnej sytuacji szybkiego rozpadu drzewostanów świerkowych oraz pojawiającego się zagrożenia masowego wystąpienia kornika drukarza właściwym jest stosowanie postępowania, które podlega przepisom Kodeksu postępowania administracyjnego. Procedury zapisane w KPA nie pozwalają na reakcję, której szybkość i skuteczność byłaby adekwatna do pojawiającego się zagrożenia. Zagrożenie szkodnikami przyniesie przecież znaczne szkody w drzewostanach i – w konsekwencji – straty materialne. Stosownym wydaje się wprowadzenie zmian w ustawie o lasach dotyczących określenia sposobu postępowania w przypadku konieczności wykonania pilnych zabiegów z zakresu ochrony lasu. Właściwym instrumentem wydaje się być wprowadzenie możliwości zastępczego wykonania zadań ochronnych na koszt Skarbu Państwa .
Kieruję zatem do Pana Ministra pytanie, czy w sytuacji występującego zagrożenia szkodnikami podejmie stosowne działania, w celu przeciwdziałania zagrożeniom.
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska - z upoważnienia ministra na interpelację nr 3677
Szanowny Panie Marszałku! W nawiązaniu do pisma z dnia 20 czerwca, znak: SPS-023-3677/08, przy którym przekazana została interpelacja posłanek: Anny Paluch, Ewy Malik i Marzeny Machałek w sprawie poprawy efektywności i skuteczności nadzoru nad lasami niestanowiącymi własności Skarbu Państwa, przedstawiam następujące informacje:
1. Przewiduje się zmiany w ustawie o lasach polegające na ujednoliceniu dokumentacji urządzeniowej dla lasów niepaństwowych. Propozycja idzie w kierunku zniesienia inwentaryzacji stanu lasu oraz wykonywania jedynie uproszczonych planów urządzenia lasu dla lasów położonych w obrębie jednej lub kilku wsi. Przewidywane zmiany są wynikiem wstępnych konsultacji społecznych. Jest to również postulat starostw powiatowych.
2. Nałożenie obowiązku aktualizacji ewidencji gruntów należy do kompetencji ministra infrastruktury.
3. Zmiany do ustawy o lasach są aktualnie przedmiotem prac resortu, w tym w zakresie lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa. Stowarzyszenia właścicieli lasów prywatnych i wspólnoty gruntowe, w tym leśne, działają na podstawie różnych aktów prawnych (ustawy z 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach i ustawy z 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych), co znacząco utrudnia znajdowanie jednolitych rozwiązań kwestii ich wsparcia finansowego.
Pragnę też zwrócić uwagę, że źródeł zwiększenia możliwości finansowania właścicieli lasów niepaństwowych można skuteczniej poszukiwać poza ustawą o lasach, a przede wszystkim w zmianie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, w którym Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi mogłoby w szerszym zakresie uwzględnić interesy rolników posiadających lasy, np. poprzez wprowadzenie programów leśno-środowiskowych obejmujących również leśne wspólnoty gruntowe
Zobacz więcej interpelacji »