Interpelacja nr 2703 w sprawie przebudowy głównej sieci dróg krajowych, w tym budowy obwodnicy w Łapczycy gmina Bochnia na drodze krajowej E- 4.

Mimo inwestycji przeprowadzonych w ciągu minionych kilkunastu lat transport w Polsce wciąż pozostaje dziedziną zapóźnioną i nie doinwestowaną .Inwestycje w infrastrukturę techniczną wpływają na poziom życia mieszkańców, a przede wszystkim powinny zapewnić  im bezpieczeństwo. Dokumenty strategiczne o zasięgu krajowym i regionalnym jasno określają pożądane kierunki działań w sferze infrastruktury transportowej.  Priorytet VI PO Infrastruktura i Środowisko został zapisany jako „Transeuropejskie sieci transportowe”.  Cel główny i cele szczegółowe tego priorytetu stanowią:  „ Poprawa dostępności komunikacyjnej i połączeń międzyregionalnych”,  „poprawa płynności ruchu i skrócenie czasu przejazdu pomiędzy głównymi miastami kraju”. Z kolei podstawowym założeniem  programowym Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2007-2013 jest zdecydowane przyspieszenie tempa przebudowy głównej sieci dróg krajowych i wojewódzkich. W tym kontekście budowa obwodnicy w Łapczycy gmina Bochnia na drodze krajowej E- 4  nie jest zadaniem lokalnym. Droga ta posiada istotne znaczenie gospodarcze. Codziennie na odcinku Kraków - Rzeszów przejeżdża nią ok. 30 tys. pojazdów na dobę. Nawet po wybudowaniu autostrady A-4 na odcinku Kraków-Tarnów jeszcze przez wiele lat droga krajowa E-4 będzie jedną z ważniejszych dróg tranzytowych w Polsce. Jest to szczególnie ważne w obliczu planowanej ogromnej imprezy sportowej EURO -2012.
            Od lat Łapczyca zajmuje czołowe miejsca na niechlubnej liście miejscowości o największej ilości wypadków drogowych w kraju. W ciągu ostatnich 12 lat zdarzyło się tam 89 wypadków, w których zginęło 16 osób - głównie dzieci - a 110 osób zostało rannych. W Łapczycy miał też miejsce wybuch przewożonego ładunku chemicznego. Doprowadził on do śmierci ludzi, skażenia terenu oraz do zablokowania drogi międzynarodowej na kilka dni. Po tym wypadku miejscowa ludność zagroziła blokadą trasy E- 4.Każdy nowy wypadek powoduje, że taka groźba staje się aktualna. Obwodnica Łapczycy widnieje w planach zagospodarowania przestrzennego gminy od ponad trzydziestu lat, a także planach regionalnych. Niestety, mimo naglącej konieczności jej budowy inwestycja ta nadal pozostaje w sferze wstępnego projektowania i analiz technicznych.
            Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców, pytam Pana Ministra  czy podejmie działania formalno-prawne umożliwiające rozpoczęcie prac w 2009 roku?
            Ponieważ dla  skutecznego prowadzenia tej inwestycji konieczna jest  kontynuacja przez inwestora rozpoczętych przed rokiem wstępnych prac projektowych, a także niezwłoczne przystąpienie  do opracowania projektu technicznego, pytam, czy Pan Minister spowoduje wznowienie tych prac? 


Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury - z upoważnienia ministra na interpelację nr 2703

Szanowny Panie Marszałku! W nawiązaniu do interpelacji pani poseł Anny Paluch z dnia 10 kwietnia 2008 r., przekazanej przy piśmie z dnia 22 kwietnia 2008 r., znak: SPS-023-2703/08, w sprawie budowy obwodnicy Łapczycy w ciągu drogi krajowej nr 4 uprzejmie przekazuję następujące informacje.
            Pierwsze kroki zmierzające do rozpoczęcia procesu inwestycyjnego związanego z budową obwodnicy Łapczycy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podjęła w 2000 r. Na ten cel miała zostać wykorzystana rezerwa terenu zapisana od wielu lat w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Spotkało się to jednakże ze sprzeciwem lokalnych władz, które zaproponowały inny przebieg obwodnicy i zobowiązały się wprowadzić go do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Procedura zmiany planu trwała ok. 3 lat i została zakończona w grudniu 2003 r. W związku z faktem, iż zadania inwestycyjne do budżetu na następny rok muszą zostać zgłoszone z wyprzedzeniem, środki na realizację inwestycji mogły zostać zapewnione dopiero na rok 2005. Niezwłocznie po wprowadzeniu zadania do planu inwestycyjnego, w I kwartale 2005 r. GDDKiA ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej. Jednakże przetarg ten musiał zostać unieważniony w związku ze zmianą ustawy Prawo ochrony środowiska, która wprowadziła odmienny od dotychczasowego sposób przeprowadzania postępowania w sprawie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Kolejny przetarg został ogłoszony niezwłocznie po wydaniu przez Ministerstwo Środowiska wytycznych w sprawie stosowania znowelizowanych przepisów.
            W świetle powyższego należy stwierdzić, iż przebieg obwodnicy Łapczycy był przedmiotem licznych konsultacji społecznych, których celem była współpraca inwestora z lokalną społecznością. Konsultacje te były przeprowadzane z udziałem przedstawicieli lokalnego samorządu oraz zainteresowanych mieszkańców. Treść i przebieg spotkań była za każdym razem zapisywana w formie protokołu, podpisywanego przez strony. Do tak sporządzonego zapisu strony mogły zgłaszać wszelkie zastrzeżenia i uwagi. Jednym z celów konsultacji było takie przeprowadzenie inwestycji, aby zminimalizować negatywne skutki inwestycji. Efektem przeprowadzonych konsultacji jest m.in. zmniejszenie zajętości węzła drogowego i obniżenie liczby domów przeznaczonych do wyburzeń z 9 do 5.
            W chwili obecnej prace przygotowawcze zmierzające do wybudowania obwodnicy Łapczycy są kontynuowane, jednakże natrafiają na opór społeczny.   Zobacz więcej interpelacji »
Copyright © 2005-2024 Anna Paluch