Interpelacja nr 2574 w sprawie w sprawie przyspieszenia tempa przebudowy głównej sieci dróg krajowych, w tym zapewnienia środków na budowę północnej obwodnicy Krakowa.

Rozwój infrastruktury komunikacyjnej, w tym dróg kołowych stanowi jedną z najważniejszych dźwigni rozwoju gospodarczego. Inwestycje w infrastrukturę techniczną aktywizują jednostki osadnictwa, są czynnikiem rozwoju oraz wpływają na poziom życia mieszkańców Polski. Mimo inwestycji przeprowadzonych w ciągu minionych kilkunastu lat transport wciąż pozostaje dziedziną zapóźnioną, nie doinwestowaną i oferującą usługi na niskim poziomie.
            Dokumenty strategiczne o zasięgu krajowym i regionalnym jasno określają pożądane kierunki działań w sferze infrastruktury transportowej.  Priorytet VI Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko został zapisany jako „Transeuropejskie sieci transportowe.  Cel główny i cele szczegółowe tego priorytetu stanowią:  „ Poprawa dostępności komunikacyjnej i połączeń międzyregionalnych”,  „poprawa płynności ruchu i skrócenie czasu przejazdu pomiędzy głównymi miastami kraju”.
            Transeuropejski korytarz infrastrukturalny TINA III o kierunku wschód – zachód jest zarazem główną osią komunikacyjną Województwa Małopolskiego. Stanowi go odcinek autostrady A-4 Katowice-Kraków, droga krajowa nr 4  relacji Zgorzelec –Wrocław –Gliwice –Bytom –Olkusz –Kraków –Tarnów -Przemyśl.
            Podstawowym założeniem  programowym Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2007-2013 jest zdecydowane przyspieszenie tempa przebudowy głównej sieci dróg krajowych i wojewódzkich. Kluczowe znaczenie ma dla tej sieci w Małopolsce północna obwodnica Krakowa t.j część drogi A-4. Północna obwodnica Krakowa stanowi domknięcie układu komunikacyjnego  po północnej stronie miasta i daje możliwość wyprowadzenia ruchu na autostradę w kierunku wschodnim – na Ukrainę. Ta inwestycja będzie miała zasadnicze znaczenie dla sprawnej i skutecznej organizacji mistrzostw EURO-2012.
            Z uwagi na przedstawione wyżej uwarunkowania pytam Panią Minister/ Pana Ministra o plany Rządu w dziedzinie rozbudowy infrastruktury komunikacyjnej w Małopolsce. Czy i kiedy  Rząd Pana Donalda Tuska zapewni  środki na  finansowanie budowy północnej obwodnicy Krakowa. 


Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury - z upoważnienia ministra na interpelację nr 2574

Szanowny Panie Marszałku! W nawiązaniu do interpelacji pani poseł Anny Paluch z dnia 4 kwietnia 2008 r., przekazanej przy piśmie z dnia 17 kwietnia 2008 r., znak: SPS-023-2574/08, w sprawie przyspieszenia tempa budowy głównej sieci dróg krajowych oraz budowy północnej obwodnicy Krakowa uprzejmie przekazuję następujące informacje.
            W celu usprawnienia i przyspieszenia procesu budowy dróg resort infrastruktury podjął działania, których konsekwencją będzie zmiana przepisów regulujących w szczególności proces przygotowania inwestycji do realizacji. W chwili obecnej w resorcie został przygotowany projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Główną ideą przedmiotowego projektu jest likwidacja decyzji o ustaleniu lokalizacji drogi i decyzji o pozwoleniu na budowę i zastąpieniu ich jedną decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Decyzja ta oprócz elementów składających się na dotychczasową decyzję o ustaleniu lokalizacji drogi oraz decyzję o pozwoleniu na budowę określałaby także ograniczenia w korzystaniu z nieruchomości, niezbędne do dokonania przebudowy istniejącej sieci uzbrojenia terenu oraz przebudowy dróg innych kategorii niż obecnie realizowana. Natomiast w obecnym systemie prawnym wykonanie tych czynności wymagało uzyskania odrębnej decyzji administracyjnej, co niepotrzebnie przedłużało proces inwestycyjny i powiększało jego koszty. Przewidywany termin wejścia w życie nowych przepisów to IV kwartał bieżącego roku. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów dzięki tym zmianom proces przygotowania inwestycji drogowych ulegnie skróceniu do dwóch lat.
            Odnosząc się do budowy północnej obwodnicy Krakowa, uprzejmie informuję, iż w 1994 r. Generalna Dyrekcja Dróg Publicznych zleciła opracowanie studium rozpoznawczego drogi ekspresowej północ-południe w rejonie Krakowa, po zachodniej stronie miasta. Jednakże opracowanie to nie zyskało aprobaty gmin sąsiadujących z Krakowem od strony północnej. W szczególności koncepcja ta została oprotestowana przez gminę Zielonki, która popierała jedynie budowę klasy G (droga główna), co w ocenie GDDKiA powodowałoby, iż droga ta nie miałaby znamion obwodnicy.
            Kolejne studium wykonane w czerwcu 2003 r. także nie przyniosło ostatecznego rozstrzygnięcia. Stanowczy protest gminy Michałowice uniemożliwił jakiekolwiek dalsze działania. Należy tutaj podnieść, iż gmina Michałowice zaprotestowała nie tylko przeciwko nowym propozycjom zaprezentowanym w studium, ale także przeciwko trasie S-7 Warszawa-Kraków-Chyżne (Słowacja), której ogólny przebieg był ustalony od ok. dwudziestu lat w planach zagospodarowania przestrzennego gminy Michałowice i gmin sąsiednich.
            W tym samym roku Rada Gminy Zielonki zakwestionowała celowość rezerwowania pasa dla potrzeb północnej obwodnicy Krakowa, przebiegającej na znacznym odcinku po terenie gminy. Gmina Zielonki nie przystąpiła do sporządzania planu zagospodarowania na terenie pasa rezerwy pod północną obwodnicę, co w konsekwencji przekłada się na systematyczną zabudowę tych terenów.
            W celu rozwiązania przedstawionej sytuacji Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podjęła działania zmierzające do wypracowania kompromisu. Jej wynikiem jest wspólna propozycja gmin: Michałowice i Kocmyrzów-Luborzyca, miasta Krakowa oraz GDDKiA określająca nowy przebieg drogi ekspresowej S-7 po wschodniej stronie Krakowa.
            Pełną akceptację dla nowego przebiegu drogi S-7 wyraziła także Rada Programowa do spraw Rozwoju Infrastruktury Transportowej działająca przy Prezydencie Miasta Krakowa.
            Ponadto należy zauważyć, że w związku z dotychczasową realizacją autostrady A-4 oraz omówionymi ustaleniami w sprawie przebiegu drogi ekspresowej S-7 po stronie wschodniej Krakowa Małopolska zyska sprawne połączenia za pomocą drogi ekspresowej S-7 na kierunku północ-południe i autostrady A-4 na kierunku wschód-zachód wraz z podłączeniem wszystkich dróg krajowych.
            Natomiast z przyczyn obiektywnych (mniejszy ruch), jak i przez brak woli konsekwentnego działania ze strony gmin w ubiegłych latach funkcja północnej obwodnicy Krakowa została planistycznie obniżona do roli lokalnej obwodnicy miasta obsługującej ruch międzydzielnicowy, a nie tranzytowy. Konsekwencją tego jest zawarte pomiędzy władzami samorządowymi (m.in. pomiędzy marszałkiem województwa małopolskiego i prezydentem miasta Krakowa) porozumienie w sprawie opracowania studium przebiegu drogi będącej północną obwodnicą Krakowa. Wyniki przedmiotowego opracowania będą stanowiły zatem podstawę do podejmowania dalszych działań w tej sprawie.  

Odpowiedź ministra rozwoju regionalnego na interpelację nr 2574
 

            Szanowny Panie Marszałku! W nawiązaniu do wystąpienia Pana Marszałka z dnia 17 kwietnia br. (znak: SPS-023-2574/08) przekazuję odpowiedź na interpelację pani posłanki Anny Paluch w sprawie przyspieszenia tempa budowy głównej sieci dróg krajowych, w tym zapewnienia środków na budowę północnej obwodnicy miasta Krakowa.
            Uprzejmie informuję, że budowa północnej obwodnicy miasta Krakowa nie jest w chwili obecnej przewidziana do dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego ˝Infrastruktura i środowisko˝. Pragnę również wskazać, że ww. obwodnica nie została ujęta w ˝Programie budowy dróg krajowych na lata 2008-2012˝, który został przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 25 września 2007 r. Zwracam także uwagę, że autostrada A4 obejmuje swoim przebiegiem południową obwodnicę miasta Krakowa.
            Jednocześnie pragnę poinformować, że zgodnie z listą projektów indywidualnych Programu Operacyjnego ˝Infrastruktura i środowisko˝ planowane jest dofinansowanie budowy autostrady A4 Kraków (węzeł Szarów)-Tarnów (węzeł Krzyż)-Rzeszów (węzeł Rzeszów Wschód)-Korczowa. Wartość projektu szacowana jest na 4950,16 mln PLN, a orientacyjna wysokość dofinansowania wynosi 3465,11 mln PLN.  

Zobacz więcej interpelacji »
Copyright © 2005-2024 Anna Paluch