Wystapienie 2009-10-09, 51 pos., 3 dz
6 pkt porz. dz.:
Sprawozdanie Komisji Ochrony Środ., Zas. Nat. i Leśn. oraz Komisji Samorz. Teryt. i Pol. Reg. o rz. proj. ustawy o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw(dr. 1776).
Poseł Anna Paluch:
Dziękuję bardzo, panie marszałku.
Szanowni Państwo! Przepis zawarty w poprawce 5. ma w zasadzie charakter przejściowy, ale wiąże się bezpośrednio z jedną bardzo istotną i niestety szkodliwą zmianą w tej ustawie, mianowicie z przepisem, który zwalnia samorządy gminne i powiatowe z obowiązku przeznaczania środków pochodzących z opłat i kar za korzystanie ze środowiska i z administracyjnych kar pieniężnych na cele ochrony środowiska. W dotychczasowym stanie prawnym art. 406 i 407 określały zadania gminnych i powiatowych funduszy ochrony środowiska, natomiast te artykuły stracą moc po wprowadzeniu zmiany 15., po uchwaleniu przez Wysoką Izbę tej ustawy. I oto co nas czeka. Ano to nas czeka, że gminy i powiaty będą uzyskiwały do budżetów dochody chociażby z opłat za wycinkę drzew, z administracyjnych kar za składowanie odpadów i nie będą miały obowiązku wydać tych pieniędzy na cele ochrony środowiska. A nawet gdyby, kierując się zapisami normującymi zadania własne we właściwych ustawach, chciały to zrobić, będzie problem,ponieważ w zasadzie cały nowy katalog zadań zawarty w art. 400a, ustanowiony w tej ustawie dotyczy narodowego funduszu. Tak więc, krótko mówiąc, ciężar finansowania ochrony środowiska zostanie zdjęty z gmin i przerzucony na narodowy fundusz ochrony środowiska. Dziękuję bardzo.
Dziękuję bardzo, panie marszałku.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Mam krótkie i jednoznaczne pytanie do pana: Czy pan jest przekonany, że takie zmiany ustawowe, jakie rząd w tej chwili proponuje, nie spowodują zmniejszenia strumienia środków płynących na ochronę środowiska? Powie to każdy ekspert. W ekspertyzach, które czytaliśmy, i w zdaniach ekspertów, z którymi się zapoznawaliśmy w toku prac nad tą ustawą, a prace nad nią trwały w końcu kilka miesięcy, były wyrażane obawy, że ta zmiana, o której tutaj mówimy, spowoduje zmniejszenie strumienia środków płynących na ochronę środowiska przez włączenie dochodów z opłat i kar do budżetów gmin. Czy jest pan przekonany?
Oczywiście ustawa ma też dobre części, chociażby to uelastycznienie gospodarki środkami, o co od lat wnioskowała NIK, dlatego nasz klub w ostateczności zdecydował się na głosowanie za tą ustawą. Ale czy pan daje sobie uciąć głowę i czy pan jest pewny, że te zmiany, które w tej chwili są procedowane, nie spowodują uszczuplenia środków? Za rok o tej porze porozmawiamy, panie ministrze, o tym, jaki będzie skutek działania tych przepisów.
zobacz więcej wystąpień »