Wystapienie 2009-11-19, 54 pos., 3 dz
24 pkt porz. dz.:
Sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zas. Nat.i Leśn. oraz Komisji Samorządu Teryt. i Pol. Reg. o stanowisku Senatu w spr. ustawy o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (druki nr 2477 i 2504).
Poseł Anna Paluch:
Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość wobec poprawek Senatu do ustawy o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska.
Poprawka 1. polega na zmianie tytułu rozdziału 4 na ˝Finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej˝ i jest ona konsekwencją powierzenia gminom i powiatom zadań z dziedziny ochrony środowiska, o co wnosił mój klub w trakcie prac sejmowych nad ustawą. Dlatego z oczywistych względów poprzemy tę poprawkę. Poprawka 2. ma charakter porządkujący, językowy. Poprawka 3. do art. 400h - poprzemy tę poprawkę, ponieważ uważamy za celowe składanie sprawozdań również ministrowi środowiska, a nie tylko zarządowi województwa, przez radę nadzorczą wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska. Poprawka 4. polega na zmniejszeniu minimalnej liczby członków zarządu wojewódzkiego funduszu i również zyska nasze poparcie.
Poprawki 5. i 6. dotyczą zakazu łączenia członkostwa w zarządzie odpowiednio narodowego funduszu i wojewódzkich funduszy z mandatem posła lub senatora. Łączy się to z poprawką 20. Te 3 poprawki zyskają nasze poparcie.
Poprawka 7. dotyczy możliwości zmian przychodów i kosztów w rocznym planie finansowym narodowego funduszu. Elastyczność w gospodarowaniu finansami NFOŚ jest pożądana, nawet NIK o to wnioskował, więc ostatecznie ją poprzemy, chociaż mamy nadzieję, że ona nie będzie wykorzystywana do tego, żeby obniżać wielokrotnie w trakcie roku budżetowego plany celem dostosowania ich do mizernego wykonania, jak to miało miejsce w 2008 r.
Wobec poprawki 8. się wstrzymamy, również wobec poprawki 9., która łączy się z poprawkami 21. i 22.
Poprawka 10., łącząca się zresztą z poprawką 16., z oczywistych względów zyska nasze poparcie. Powtarzam, że przypisanie gminom i powiatom niektórych zadań z katalogu określonego w art. 400a to była rzecz, o którą wnioskowaliśmy w trakcie prac sejmowych. Bardzo dobrze, że Senat te poprawki zgłosił, i z pełnym przekonaniem je poprzemy.
Poprawka 11. ma charakter uściślający zasady wydatkowania funduszy poza granicami kraju, jeżeli ma to związek z bezpieczeństwem ekologicznym. Oczywiście zyska ona nasze poparcie.
Poprawki 12. i 13. mają charakter legislacyjny.
Poprawka 14. z kolei dotyczy tego, że zarząd wojewódzkiego funduszu składa sprawozdania o posiadanych udziałach, akcjach i obligacjach również ministrowi środowiska, a nie tylko zarządowi województwa. Oczywiste jest, że nadzór ministra w tym zakresie powinien być. Poprzemy więc tę poprawkę.
Poprawka 15. dotyczy przesunięcia terminów wejścia w życie przepisów o rok. Również będziemy ją popierać.
Poprawka 16. to poprawka o charakterze legislacyjnym. Już mówiłam, że ją poprzemy. Ona się łączy z poprawką 10. Te ostatnie poprawki o charakterze doprecyzowującym poprzemy również. Dziękuję bardzo.
zobacz więcej wystąpień »