Wystapienie 2009-11-17, 54 pos., 1 dz

1 pkt porz. dz.: 

1. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o grach hazardowych (druk nr 2481). 2. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o grach i zakładach wzajemnych (dr. nr 2482).

Poseł Anna Paluch:

Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Dlaczego projekt rządowy ustanawia nierówność podmiotów w kwestii opodatkowania? Przypomnę, że podmiotom objętym monopolem państwowym opodatkowano przychód, a podmiotom prywatnym - dochód. Gdzie jest równość podmiotów, panie ministrze? Pytanie drugie. Dlaczego rząd dąży do petryfikacji na kilka lat sytuacji wytworzonej w ostatnich 2 latach? Przypomnę, że w ostatnich 2 latach wydano zezwolenia obejmujące 20 tys. automatów, o ważności 5-6 lat. A zatem ich właścicieli czeka 5 lat prosperity w sytuacji, gdy konkurencja się kończy, gdy wygasają zezwolenia konkurencji.
Pytanie kolejne. W jaki sposób rząd ma zamiar wyegzekwować respektowanie zapisów art. 2 ust. 3 i 5, definiujących grę na automatach? Przypomnę, że zgodnie z ust. 3 grami na automatach są gry na urządzeniach mechanicznych, elektromechanicznych lub elektronicznych, w tym komputerowych, o wygrane pieniężne lub rzeczowe, w których gra zawiera element losowości, a zgodnie z ust. 5 grami na automatach są także gry, w których grający nie ma możliwości uzyskania wygranej pieniężnej lub rzeczowej, ale gra zawiera element losowości. Gdzie życie, a gdzie przepisy? Znane są sytuacje z lat ubiegłych, kiedy teoretycznie nie funkcjonowały wygrane pieniężne, a wygrane były wypłacane, z rączki do rączki, u barmana. Czy rząd zamierza przenieść wygrane w tej dziedzinie do szarej strefy?
I kolejne pytanie. W jaki sposób rząd chce wyegzekwować respektowanie zapisu dotyczącego zakazu udziału w grach hazardowych osób poniżej 18 roku życia? Per analogiam jest zapis o zakazie sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim i jest często łamany. Gdyby nie był łamany, nie spotykalibyśmy tylu zamroczonych alkoholem nastolatków na ulicach czy w policyjnych izbach dziecka. Jaki przepis zobowiązuje prowadzącego gry hazardowe do dbałości o zachowanie tegoż zakazu? Mandat, panie ministrze, to jest bardzo mało dotkliwa kara. Można sądzić, że zakaz udziału w grach osób niepełnoletnich będzie permanentnie łamany jeżeli za jego omijanie nie będzie ostrzejszych sankcji. Panie ministrze, nie można stanowić przepisów, dla których nie ustanawia się narzędzi egzekucji. Taki proceder to jest po prostu podważanie zaufania do prawa. Dziękuję bardzo. zobacz więcej wystąpień »
Copyright © 2005-2024 Anna Paluch