Wystapienie 2009-12-02, 55 pos., 2 dz
11 pkt porz. dz.:
11. Informacja rządu o stanie lasów oraz o realizacji ˝Krajowego progr. zwiększania lesistości˝ w r.2007(dr. nr 1209) wraz ze stan.Kom.Ochr. Środ., Zas.Nat.i Leśn.(dr. nr 1362).
12. Informacja rządu o stanie lasów oraz o realizacji ˝Krajowego progr. zwiększania lesistości˝ w 2008 r.(dr. nr 2426) wraz ze stan. Kom.Ochr.Środ., Zas.Nat. i Leśn.(dr. nr 2461).
Poseł Anna Paluch:
Dziękuję bardzo, panie marszałku.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Moje pytanie dotyczy nadzoru nad gospodarką w lasach prywatnych. Ten temat został potraktowany dosyć oszczędnie w omawianym dokumencie. Przypomnę, że ok. 20% lasów polskich stanowią lasy niebędące własnością Skarbu Państwa. W moich stronach, w Małopolsce, zwłaszcza w południowej Małopolsce, przewaga lasów niepaństwowych jest znaczna. W Małopolsce 9600 ha lasów jest we władaniu wspólnot leśno-gruntowych, które mają wielowiekową i wielopokoleniową tradycję dobrej gospodarki w lasach. Przypomnę, że nadzór nad tą gospodarką sprawują starostowie. Powiaty są jednostkami administracyjnymi pozbawionymi dochodów, a zatem samo wykonanie dokumentów planistycznych, koniecznych do racjonalnej gospodarki leśnej, jest sporym obciążeniem dla budżetów powiatów. Lasy są jednością. Wszystkie lasy, bez względu na to, jaka jest forma ich własności, pełnią funkcję retencyjną, jeśli chodzi o zatrzymywanie wody w gruncie, funkcję pochłaniania dwutlenku węgla, a zatem mają bardzo korzystne oddziaływanie i nie powinniśmy w sposób formalny rozgraniczać lasów na państwowe i niepaństwowe. Czy pan minister przewiduje realne wsparcie finansowe lub organizacyjne starostów w nadzorze nad gospodarką w lasach niepaństwowych? Dziękuję bardzo.
zobacz więcej wystąpień »