Wystapienie 2010-10-28, 77 pos., 2 dz
31 pkt porz. dz.:
Sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zas.Nat. i Leśn. oraz Komisji Samorządu Teryt. i Pol. Reg. o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska (dr. nr 3523 i 3531).
Poseł Anna Paluch:
Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość wobec poprawki Senatu do ustawy o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska (druk nr 3523).
Do ustawy uchwalonej przez Sejm 8 października, a zmieniającej Prawo ochrony środowiska Senat przyjął jedną poprawkę o treści: ˝Po art. 1 dodaje się art. 1a w brzmieniu: Art. 1a. Przepisy art. 403 ust. 3-6 ustawy zmienianej w art. 1 mają zastosowanie do dochodów budżetów powiatów i budżetów gmin uzyskanych od dnia 1 stycznia 2010 r.˝ Powyższy zapis wzbudził wiele kontrowersji i spotkał się z uzasadnioną krytyką legislatorów. Przypomnę, że ustawa uchwalona 8 października likwidowała istniejącą od początku tego roku lukę prawną uniemożliwiającą gminom i powiatom wspieranie działań proekologicznych prowadzonych przez osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorców, po likwidacji gminnych i powiatowych fundusz ochrony środowiska, dokonanej ustawą sprzed roku, z dnia 20 listopada 2009 r. W niektórych samorządach gminnych i powiatowych programy wspierania przyjaznych środowisku źródeł ciepła, usuwania azbestu z budynków i podobne istnieją od lat. A zatem likwidacja funduszy gminnych i powiatowych, przed czym przestrzegaliśmy, spowodowała ogromne zamieszanie i zniechęcenie potencjalnych beneficjentów.
Mimo naprawienia, uzupełnienia tych oczywistych braków w przepisach nadal w administracji samorządowej gmin i powiatów jest bardzo wiele kontrowersji i sprzecznych opinii co do legalności kierowania do beneficjentów środków finansowych uzyskanych od dnia 1 stycznia 2010 r. do dnia wejścia w życie nowelizacji uchwalonej 8 października. I tego właśnie dotyczy senacka poprawka.
Z kolei zapis proponowany właśnie w poprawce senackiej jest uważany przez legislatorów za zbędny, jako że i bez tego można środki uzyskane z opłat i kar środowiskowych od 1 stycznia 2010 r. wpłacanych do budżetu gmin i powiatów przeznaczać na wymienione cele.
Skomplikowana historia zmian dokonywanych w Prawie ochrony środowiska w ostatnich kilkunastu miesiącach - nazwałabym ją swoistego rodzaju zawieruchą legislacyjną - powinna skłonić partie koalicji rządzącej do myślenia, aby zmiany w prawie przeprowadzać z rozwagą, bacząc na ich możliwe skutki, i nie wylewać dziecka z kąpielą, a przede wszystkim nie poddawać się dyktatowi ministra finansów, którego znajomość polskich realiów jest bardzo wątpliwa i dalece niewystarczająca dla pełnienia tak ważnej rządowej funkcji.
A co do poprawki, kierując się dobrem i jasnością przepisów, zajmiemy stanowisko podobne do tego, jakie wyraziliśmy w czasie obrad komisji, tzn. mój klub poprze uchwalenie tej poprawki. Dziękuję bardzo.
zobacz więcej wystąpień »