Wystapienie 2011-03-17, 87 pos., 2 dz

7 pkt porz. dz.: 

Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Anna Paluch:

Dziękuję bardzo, pani Marszałek.
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Moje pytanie dotyczy działań restrukturyzacyjnych Poczty Polskiej. Władze spółki Poczta Polska poszukują oszczędności głównie w sferze zatrudnienia i wynagrodzeń przez masowe zwolnienia - jest to w tej chwili czwarta faza zwolnień pracowników - zapominając o wdrażaniu rozwiązań, które spowodowałyby zwiększenie przychodów spółki.
Plan likwidacji bardzo ważnego atutu, podstawowego dobra Poczty Polskiej, tzn. sieci urzędów pocztowych, jest bardzo krótkowzroczny i obliczony na doraźną poprawę wskaźników ekonomicznych. Sieć urzędów pocztowych zapewnia polskiemu społeczeństwu dostęp do usług, które ze względów cywilizacyjnych są usługami powszechnego dostępu, powinny być usługami powszechnego dostępu. Pogorszenie dostępu do usług pocztowych, uciążliwe dla mieszkańców zarówno dużych, jak i małych miast, szczególnie uciążliwe, szczególnie dotkliwe będzie dla mieszkańców wsi. Decyzji o likwidacji urzędów pocztowych nie skonsultowano z samorządami lokalnymi, które mając na uwadze poziom życia lokalnych społeczności, protestują przeciwko planom zarządu spółki.
Likwidacja urzędów pocztowych w małych miejscowościach, m.in. w gminie uzdrowiskowej Muszyna czy w gminie letniskowej Gródek nad Dunajcem, doprowadziła do sytuacji, w której w Muszynie pozostała jedna placówka, a w gminie Gródek nad Dunajcem były trzy placówki, z których została jedna i teraz tę jedną, ostatnią chce się zlikwidować.
Te gminy są położone w województwie małopolskim, w południowej Małopolsce.
A zatem w takiej sytuacji będzie to bardzo wielka uciążliwość dla mieszkańców, dla podmiotów gospodarczych, dla kuracjuszy i turystów. Jest to radykalne utrudnienie życia mieszkańcom, regres w rozwoju gospodarczym gmin, deprecjacja rangi uzdrowiska, narażanie firm na dodatkowe koszty.
Stąd moje pytanie: Czy zarząd uzna strukturę firmy za właściwą i pożądaną wówczas, kiedy potencjalny klient poczty będzie zmuszony pokonać odległość 15-20 km do najbliższego urzędu pocztowego? Tak będzie w przypadku gminy Gródek nad Dunajcem. Kiedy placówka zostanie tam zlikwidowana, najbliższa będzie w Nowym Sączu, 20 km dalej.
Oddawanie sieci urzędów pocztowych w małych miejscowościach w ręce agentów to faktyczne budowanie sieci konkurencyjnej wobec narodowego operatora, czyli Poczty Polskiej. Czy takie działania zarząd chce zrealizować?
Konkludując, pytam, dlaczego Poczta Polska wycofuje się ze świadczenia usług przyszłościowych, takich jak np. usługi kurierskie. Dlaczego zarządzanie firmą ogranicza się tylko do likwidacji urzędów pocztowych, do zwolnień grupowych, których kolejna faza ma objąć około 5 tys. pracowników w formie wypowiedzenia umów o pracę i około 87 tys. w formie wypowiedzenia warunków pracy i płacy? Stąd moje pytanie do pana ministra: Dlaczego pan minister toleruje nieudolność, brak koncepcji zarządzania firmą, która przecież ma ugruntowaną pozycję rynkową, tradycję, markę i sieć urzędów, która powinna być jej atutem? Dziękuję bardzo. zobacz więcej wystąpień »
Copyright © 2005-2024 Anna Paluch