Wystapienie 2008-09-04, 21 pos., 3 dz
48 pkt porz. dz.:
Sprawozdanie Komisji Samorządu Teryt. i Polit. Reg. o stanowisku Senatu w spr. ustawy o zm. ust. o samorządzie gminnym oraz o zm. niektórych innych ustaw (dr. nr 837 i 903).
Poseł Anna Paluch:
Dziękuję bardzo, panie marszałku.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość w sprawie poprawek Senatu do ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Przypomnę, że przepisy uchwalonej nowelizacji dotyczyły między innymi składania przez samorządowców oświadczeń o własnym stanie majątkowym i o działalności gospodarczej prowadzonej przez najbliższych krewnych, jeżeli działalność ta jest prowadzona na terenie tej samej gminy, w której sprawują mandat.
W toku prac sejmowych mój klub, respektując rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego wobec wspomnianych przepisów, dążył do zachowania w naszym porządku prawnym regulacji służących przejrzystości samorządowej władzy publicznej, ograniczeniu korupcji, przeciwdziałaniu nepotyzmowi, tak aby sprawowanie władzy w samorządach lokalnych nie służyło jej wykorzystywaniu w celach prywatnych. Niestety nasze poprawki zostały bezlitośnie wycięte - nie waham się użyć tego słowa - w głosowaniu, przez koalicję rządzącą wspomaganą przez klub Lewicy.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Po uchwaleniu poprawek przez Senat Rzeczypospolitej z ogromną radością i z niekłamanym szacunkiem dla izby wyższej przyjęłam zaproponowane poprawki zawarte w druku nr 837. Otóż Senat postuluje przywrócenie przepisów o charakterze antykorupcyjnym w ustawach samorządowych. Niestety źle się stało, że tylko poprawki 1., 3. i 5. - które oczywiście poprzemy w głosowaniu, dotyczące zakazu piastowania przez małżonków funkcjonariuszy samorządowych stanowisk w organach zarządzających lub kontrolnych i rewizyjnych oraz bycia pełnomocnikami w spółkach z udziałem samorządowych osób prawnych - tylko te trzy poprawki zyskały pozytywną rekomendację komisji samorządu terytorialnego. Równie ważne dla transparentności samorządowej władzy publicznej są poprawki 2., 4., 6., 7. i 11. Historia lubi się powtarzać. Niestety po raz drugi przepisy antykorupcyjne - tym razem zaproponowane przez Senat - mają być usunięte z ustaw o samorządzie gminnym, o samorządzie województwa i powiatu.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Apeluję o rozwagę, jeszcze nie jest za późno. Panie i panowie z Platformy, PSL i Lewicy, nie odrzucajcie poprawek Senatu. Uchwalili je przecież wasi koledzy.
Poprawka 2. przywraca art. 24j w ustawie o samorządzie gminnym. Przypomnę, że Trybunał Konstytucyjny zakwestionował tylko ust. 3 w tym artykule, a wbrew apelom mojego klubu usunęliście całość tego artykułu w toku prac sejmowych. Przypomnę, że art. 24j dotyczy obowiązku składania oświadczenia dotyczącego działalności gospodarczej małżonka funkcjonariusza samorządowego, jeżeli ta działalność jest wykonywana na terenie gminy, w której osoba zobowiązana do złożenia oświadczenia pełni funkcję lub jest zatrudniona. Obowiązek dotyczy również złożenia oświadczenia o umowach cywilnoprawnych zawartych przez małżonków, jeżeli umowy te zostały zawarte z organami lub jednostkami gminy i nie dotyczą stosunków prawnych wynikających z korzystania z powszechnie dostępnych usług lub powstałych na warunkach powszechnie obowiązujących. Szanowni państwo, czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal. Chyba takie przysłowie wam przyświeca, bo jeżeli się nie złoży tego oświadczenia, nie pomoże żaden urząd skarbowy.
Już kończę, panie marszałku.
Poprawkę 2. już omówiłam.
Analogiczne przepisy zawarte są w poprawce 4. Senatu, a dotyczą ustawy o samorządzie województwa, konkretnie art. 27e, który zawiera podobne przepisy. Poprawka 6. Senatu przywraca analogiczne przepisy w ustawie o samorządzie powiatowym, zawarte w art. 25e. Wiążą się z nimi poprawki 7. i 11. dotyczące zmian w ordynacji wyborczej i w ustawie o bezpośrednim wyborze wójta.
Mój klub oczywiście poprze w głosowaniu poprawki 2., 4., 6., 7. i 11 i apeluję do innych klubów o zmianę stanowiska. Poprzemy również poprawki 8. i 12., mające charakter porządkujący, a także poprawki 9. i 10. Dziękuję bardzo.
zobacz więcej wystąpień »