Wystapienie 2008-10-23, 26 pos., 3 dz

31 pkt porz. dz.: 

31. Pierwsze czytanie pos. proj. ust.o podaniu do wiadomości publicznej informacji o byłych funkcjonariuszach komunistycznego aparatu bezpieczeństwa, czasowym ograniczeniu pełnienia przez nich funkcji publicznych oraz pozbawieniu ich nieuzasadnionych przywilejów materialnych (dr nr 789). 32. Pierwsze czytanie pos. proj. ust. o zm. ust. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin oraz ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, ABW, AW, SKW, SWW, CBA, SG, BOR, PSP i SW oraz ich rodzin (dr. nr 1140).

Poseł Anna Paluch:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam pytanie do obydwu posłów sprawozdawców.
Sejm rozpatruje dwa projekty ustaw, z których jeden, mojego klubu, przeleżał w szufladzie marszałkowskiego biurka prawie 11 miesięcy, od 13 grudnia, drugi, z 24 września tego roku, chociaż cząstkowy, odnoszący się do części problemów, dobrze że jednak dotarł w końcu do Sejmu.
Proszę panów posłów o odpowiedź na następujące pytania. Oto przykładowy funkcjonariusz UB, jeśli w ogóle można użyć słowa ˝funkcjonariusz˝. Otóż tenże esbek w końcu lat 40,ubek, przepraszam, w końcu lat 40. i na początku lat 50. najpierw gorliwie tropi przeciwników sowieckich porządków, tzw. nowego ustroju, zwalcza oddziały WiN i NSZ stawiające zbrojny opór, gorliwie współpracuje ze Smierszem, przesłuchuje z użyciem szuflad i nóg od stołka, bije, torturuje, zastrasza pozorowanymi egzekucjami, może nawet dokonuje w podziemiach ubeckich budynków egzekucji po parodiach procesów. Szantażuje, zastrasza, łamie sumienia.
Po 1956 r., po wygłoszeniu na użytek społeczeństwa rytualnych frazesów, komunałów o okresie błędów i wypaczeń, dalej gorliwie służy reżimowi, tym razem w SB. Dalej tropi, śledzi, prowokuje, szantażuje, łamie charaktery. Zdarza mu się czasem występować w roli nieznanych sprawców. W 1976 r. urządza ścieżki zdrowia, później, w czasie stanu wojennego i w latach następnych, jako że za gorliwą służbę w roli posłusznego narzędzia komunistycznej władzy zdążył awansować, częściej rozlicza i sprawdza podkomendnych. W końcu około roku 1989 przechodzi via MO na emeryturę. Dodajmy, sutą emeryturę.
Jak będą wyglądały świadczenia i sytuacja życiowa owego funkcjonariusza, panie pośle Mularczyk, zakładając, że wejdzie w życie projekt Prawa i Sprawiedliwości? Jak będą wyglądały sytuacja i świadczenia tego człowieka, zakładając, że wejdzie w życie projekt Platformy Obywatelskiej? Dziękuję bardzo. zobacz więcej wystąpień »
Copyright © 2005-2024 Anna Paluch