Wystapienie 2008-11-20, 29 pos., 2 dz
10 pkt porz. dz.:
Informacja bieżąca.
Poseł Anna Paluch:
Dziękuję bardzo, panie marszałku.
Szanowni Państwo! W listopadzie 2005 r., kiedy rząd Prawa i Sprawiedliwości rozpoczynał pracę, poziom zrealizowanych płatności z programu 2004-2006 wynosił ok. 3,5% - mówię o całości dostępnych środków. Traktowano to jako dotkliwą porażkę rządu Marka Belki. Przypomnę, że w sferze programów z dziedziny ochrony środowiska, ISPA i Funduszu Spójności, na koniec tegoż 2005 r., to znaczy po sześciu latach wdrażania, absorpcja środków wynosiła niecałe 300 mln euro, czyli 7% dostępnych środków, zaś na koniec 2007 r., po dwóch latach pracy naszego rządu, kwota zrealizowanych płatności wynosiła 1,5 mld euro, czyli 35% dostępnych środków. To w latach 2006 i 2007 podpisano zdecydowaną większość, ponad 90% umów.
Stąd pytanie, bo trzeba wyciągać wnioski w odniesieniu do nowej perspektywy: Dlaczego rząd Platformy Obywatelskiej wraca do usuniętych przez nasz rząd z procedur elementów błędnych rozwiązań blokujących? Te rozwiązania, do których państwo wracacie, blokują wdrażanie projektów. Dlaczego urzędnicy Platformy nie wyciągnęli wniosków z doświadczeń ośmiu lat przygotowywania i wdrażania projektów z ISPA i Funduszu Spójności i wracają do tych błędnych rozwiązań? Przypomnę, że wprowadzony na początku roku ogromny biurokratyczny model rozpatrywania wniosków doprowadził do kompletnej blokady wydawania decyzji dla projektów finansowanych z Funduszu Spójności. Kiedy zaczną być wydawane decyzje o finansowaniu, panie ministrze?
Przypomnę, szanowni państwo, że ustawa o Narodowym Planie Rozwoju, którą nasz rząd zastał w 2005 r., wymagała wydawania rozporządzeń często przy współpracy międzyresortowej dla wprowadzania dokumentów ustalających procedury wdrażania środków, zasady kwalifikacji wydatków, tryb składania i wyboru wniosków, wzory umów itd. Te procedury zostały radykalnie uproszczone nowelizacją ustawy o Narodowym Planie Rozwoju, którą przeprowadziła nasza minister rozwoju regionalnego. Ta nowelizacja skupiła odpowiedzialność na jednym podmiocie, właśnie na Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Rezygnacja z obligatoryjnego funkcjonowania komitetów sterujących, z wydawania wzorów sprawozdań z umów w formie rozporządzenia właściwego ministra, podawanie ich do publicznej wiadomości za pośrednictwem Internetu oraz ogłaszanie w dzienniku urzędowym o miejscu ich publikacji i terminie obowiązywania - te wszystkie regulacje doprowadziły do odsztywnienia, do skrócenia procedur i zwiększenia możliwości efektywnej koordynacji procesów wykorzystania środków z funduszy strukturalnych.
Mam pytanie do pana posła sprawozdawcy. Szanowny panie pośle, czy pan sobie zdaje sprawę, że to pańskie koleżanki i pańscy koledzy rozwiązania zawarte w zmianach art. 28, 47 ustawy o NPR zawzięcie krytykowali, że to oni się odgrażali że zaskarżą je do Trybunału Konstytucyjnego?
Szanowni państwo, trzeba jasno powiedzieć, że dobre wykorzystanie środków z okresu 2004-2006 to jest prezent rządu Prawa i Sprawiedliwości dla następców. Wyciągnijcie państwo z tego dobre wnioski, bo za rok trzeba będzie patrzeć jak wam idzie w tym okresie. Dziękuję bardzo.
zobacz więcej wystąpień »