Pierwszy dzień 8. posiedzenia Sejmu- zakończony

Przedmiotem prac posłów w pierwszym dniu 8. posiedzenia Sejmu był min.  obywatelski projekt nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Zakłada on m.in. zmniejszenie wysokości wpłat „janosikowych” o 20 proc. Ponadto wnioskodawcy proponują wprowadzenie motywacyjnego sposobu rozdzielania środków pochodzących z tych wpłat między gminy i powiaty.
Sejm zajmował się także w ramach pierwszego czytania obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Proponowane przepisy wprowadzają możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania maksymalnie 12 tys. zł pod warunkiem wpłacenia tej kwoty na zabezpieczenie emerytalne w instytucji finansowej nadzorowanej lub monitorowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego.




Izba rozpatrzyła łącznie dwa projekty (obywatelski i poselski) dotyczące płacy minimalnej. Pierwszy z nich przewiduje stopniowe podwyższanie minimalnego wynagrodzenia za pracę w zależności od tempa wzrostu gospodarczego do wysokości 50 proc. przeciętnej płacy w gospodarce narodowej. Natomiast projekt grupy posłów KP SLD proponuje, aby płaca minimalna w 2012 r. osiągnęła poziom 45 proc. przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej, a od 1 stycznia 2013 r. wynosiła co najmniej 50 proc. średniej płacy
Posłowie pracowali też nad dwoma projektami z inicjatywy obywatelskiej i poselskiej dotyczącymi nowelizacji ustawy o systemie oświaty oraz zmian w znowelizowanej ustawie o systemie oświaty. Zgodnie z pierwszym projektem obowiązek szkolny dla sześciolatków oraz przedszkolny dla pięciolatków zostałby zniesiony. Projekt ten zakłada także przywrócenie nadzoru kuratorów nad organami prowadzącymi szkoły. Poselska propozycja przepisów, uwzględniająca autopoprawkę, przewiduje przesunięcie terminu wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków do 2050 r. Pojawił się także wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu poselskiego wraz z autopoprawką. Izba rozstrzygnie tę sprawę w piątkowym bloku głosowań.



Sejm rozpatrzył w drugim czytaniu projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt dotyczy wdrożenia dyrektywy wspólnotowej z 2008 r. w sprawie zarządzania bezpieczeństwem infrastruktury drogowej. Proponowane przepisy wprowadzają mechanizm zarządzania bezpieczeństwem dróg wchodzących w skład transeuropejskiej sieci drogowej, w tym audyt i kontrolę. Zmiany mają zapewnić szybszą likwidację miejsc niebezpiecznych na drogach i poprawić skuteczność działania służb drogowych.
Ponadto posłowie wysłuchali informacji przedstawionej przez wiceministra edukacji narodowej Tadeusza Sławeckiego o stanie przygotowań organów prowadzących do objęcia obowiązkiem szkolnym dzieci sześcioletnich. więcej newsów »
Copyright © 2005-2024 Anna Paluch