Spotkanie mieszkańców Sądecczyzny z Wicemarszałkiem Senatu RP – Stanisławem Karczewskim oraz z kandydatami na kandydatów na listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego w Okręgu 10

W niedzielę 16 marca w Nowym Sączu i w Grybowie miały miejsce spotkania mieszkańców Sądecczyzny z Wicemarszałkiem Senatu RP – Stanisławem Karczewskim oraz z kandydatami na kandydatów na listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego w Okręgu 10 (Małopolska, Ziemia Świętokrzyska) – profesorem, a zarazem eurodeputowanym Ryszardem Legutko, posłem na Sejm RP – Anną Paluch , posłem na Sejm RP Wiesławem Janczykiem . Witając wszystkich przybyłych na obydwa spotkania – senator Stanisław Kogut zapowiedział, że takich spotkań będzie w najbliższym czasie znacznie więcej, gdyż Sądecczyzna jest ważną częścią kraju dla Prawa i Sprawiedliwości. Senator zapowiedział także, że już wkrótce podane zostaną do publicznej wiadomości nazwiska kandydatów na europosłów z list Prawa i Sprawiedliwości w całym kraju.

Wicemarszałek Senatu RP – Stanisław Karczewski omawiał szeroko założenia programowe Prawa i Sprawiedliwości, skupiając się najmocniej na obszarze służby zdrowia, co też interesowało wyraźnie najmocniej przybyłych na spotkanie słuchaczy. Wśród zapowiedzi reform znalazły się m.in. likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia, bo jak mówił marszałek – Łatwiej, efektywniej i w sposób bardziej przejrzysty zarządza się pieniędzmi budżetowymi niż tymi, które z budżetu przechodzą do funduszy takich jak NFZ. Stanisław Karczewski zapowiedział również stworzenie znacznie szerszej listy leków refundowanych, a w niektórych przypadkach powrót do całkowicie darmowych leków dla ludzi starszych i poważnie chorych.  – Liczymy teraz to wszystko i wiem, że ten pomysł jest realny do wdrożenia – mówił wicemarszałek Senatu.  – Ponadto niezwykle dla nas ważne jest przywrócenie Poradni Medycyny Szkolnej, z higienistkami, badaniami okresowymi i profilaktycznymi oraz opieką stomatologiczną w szkołach. Dbałość o zdrowie dzieci i młodzieży musi być i jest priorytetem dla Prawa i Sprawiedliwości. Opieka ta będzie realizowana w oparciu o środki budżetowe oraz pieniądze unijne – przekonywał Stanisław Karczewski. Wicemarszałek Senatu zapowiedział również, że w najbliższych dniach w Warszawie odbędzie się duża debata na temat tego, co robi obecny Minister Zdrowia – Bartosz Arłukowicz w celu zmniejszenia kolejek do lekarzy specjalistów, gdyż podejmowane działania i realizowane pomysły Ministra Zdrowia są dalece niewystarczające.

Profesor Ryszard Legutko skupił się na programie Prawa i Sprawiedliwości w obszarze szkolnictwa i nauki.  – Niezwykle ważne jest to, aby dać nauczycielom poczucie stabilizacji. Dlatego nauczyciele, a także dyrektorzy szkół staną się pracownikami państwowym i będą korzystać z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych, podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych. W obecnie funkcjonującym systemie - szkoły otrzymują środki na doskonalenie zawodowe, w większości marnotrawione na organizację bezużytecznych szkoleń o drastycznie niskim poziomie, oraz źle prowadzonego wewnątrzszkolnego doskonalenia nauczycieli. Prawo i Sprawiedliwość proponuje, aby pieniądze, które już dzisiaj są w szkole zaplanowane na doskonalenie, trafiały bezpośrednio na dofinansowanie konkretnego nauczyciela podejmującego konkretną i udokumentowaną procedurę awansu.

Ponadto profesor zapowiedział zredukowanie poziomu niepotrzebnej biurokracji na poziomie zarówno uczelni, jak i szkół. Obecnie wydatki państwa na naukę są skandalicznie niskie, trzeba dążyć do uzyskania średniej wysokości finansowania nauki dla najbardziej rozwiniętych krajów Unii Europejskiej (1,2% PKB) lub OECD (1,6% PKB). Profesor Legutko mówił również o tym, dlaczego trzeba zlikwidować system boloński w kształceniu wyższym, o wprowadzeniu bezpłatnego, drugiego kierunku studiów oraz o tworzeniu nowego systemu awansu akademickiego pracowników naukowych, co zapewni wyższy poziom kształcenia polskich studentów. Profesor obiecał również, że z poziomu Parlamentu Europejskiego będzie zabiegał o jak najbardziej korzystne granty dla polskiej nauki, a także w innych ważnych dla naszego kraju obszarach.


 
Posłowie Anna Paluch i Wiesław Janczyk mówili o naprawie mechanizmów odpowiadających za polską gospodarkę. Przedstawili założenia polityki zrównoważonego rozwoju kraju, dzięki którym takie obszary jak Małopolska, czy Podkarpacie nie będą dyskryminowane na rzecz obszarów większych. Posłowie mówili o potrzebie dalszego rozwoju i rozbudowy sieci infrastruktury drogowej i kolejowej w kraju, o odbudowie gospodarki morskiej, o potrzebie odbudowy sektora energetycznego, który jest obecnie w fatalnym stanie. Tutaj potrzeba szybkich i stanowczych działań, m.in. w obszarze wprowadzania rozwiązań prawnych, ułatwiających pozyskiwanie energii ekologicznej, przy zachowaniu równowagi z obecnie funkcjonującym modelem wytwarzania energii w państwie. Obecny rząd wciąż nie radzi sobie z przygotowaniem i wdrożeniem ustawy o odnawialnych źródłach energii. Pakiety ustaw energetycznych przez ostatnie lata nie zostały dopracowane i utknęły w komisjach sejmowych i ministerstwach. To się musi zmienić. Posłowie mówili również o sprawach dotyczących obszaru polityki społecznej. Stanowczo podkreślili, że Prawo i Sprawiedliwość powróci do poprzedniego systemu emerytalnego i przywróci wiek emerytalny do poziomu sprzed ostatniej, oprotestowanej przez Polaków reformy emerytalnej, forsowanej na siłę przez koalicję PO-PSL. Posłowie zapowiedzieli również odbudowę programu pomocy w zakupie pierwszego mieszkania przez ludzi młodych. Dobrze funkcjonujące programy wspierające ludzi młodych, wprowadzone za czasów rządu Jarosława Kaczyńskiego, zostały zrujnowane przez rząd Donalda Tuska.
 
 
  więcej newsów »
Copyright © 2005-2024 Anna Paluch