W obronie polskiej ziemi i lasów! Akcja protestacyjna NSZZ „Solidarność” RI w Nowym Sączu

W środę 26 lutego w ramach Ogólnopolskiej Akcji Protestacyjnej Rolników odbył się protest rolników z Sądecczyzny organizowany przez Małopolską Radę Województwa NSZZ RI Solidarność w którym wzięła udział Poseł Anna Paluch. Protest poprzedziła Msza Święta w Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu.
Po Mszy Świętej uformowała się kolumna ciągników rolniczych oraz kilkunastu oflagowanych samochodów osobowych. Tak zwartym ciągiem pod obstawą policji rolnicy oraz zaproszeni goście udali się na ul. Jagiellońską pod Delegaturę Urzędu Wojewódzkiego w Nowym Sączu.
 
Poseł Anna Paluch w swoim przemówieniu podkreśliła, że już najwyższy czas na zjednoczenie sił i mobilizację, by nie doprowadzić do wyprzedaży polskiej ziemi. Rolnicy chcą pracować na polskiej ziemi i mieć szansę jej zakupy. Kilkanaście miesięcy temu do laski marszałkowskiej został złożony projekt Prawa i Sprawiedliwości, który normuje warunki zakupu polskiej ziemi. I leży w zamrażalce. A przecież prawo Unii Europejskiej pozwala na stanowienie takich przepisów, które pozwolą na dowartościowanie rolników. Jak jest we Francji? A no tak, że każdy może kupić ziemię, pod warunkiem, że jest francuskim rolnikiem, który na niej pracuje. Czy nie można brać przykładu z kraju będącego w Unii od wielu lat?Domagamy się właściwych warunków zakupu polskiej ziemi. Nie wyprzedawania jej za bezcen osobom spoza Polski. To wielkie niebezpieczeństwo dla polskich rolników. A przecież w Konstytucji mamy zapis o zasadzie zrównoważonego rozwoju kraju. Wieś ma takie same prawo jak miasto do życia w dobrych warunkachargumentowała Poseł Anna Paluch.
Poseł Paluch przypomniała, że przed miesiącem rząd przyjął ustawę, która może dać zielone światło dla wyprzedaży polskiej ziemi, a konkretnie Lasów Państwowych. Wskazywała, że rząd sięgnął do skumulowanych zysków jednostki z ostatnich 10 lat, a tym samym w tym i przyszłym roku zabierze się jej po 800 mln zł. Natomiast od 2016 roku Lasy Państwowe będą płacić podatek w wysokości 2 proc. od przychodów, bez względu na to, czy zarobią czy nie.

Na zakończenie akcji protestacyjnej rolnicy przejechali ul. Długosza, Sobieskiego i Lwowską na sądecki rynek, gdzie złożyli kwiaty pod pomnikiem bł. Jana Pawła II.
 
Zdjęcia: Roman Szuszkiewicz więcej newsów »
Copyright © 2005-2024 Anna Paluch