Powstrzymać prywatyzację Polskich Kolei Linowych

Apel polityków, samorządowców i mieszkańców do Premiera Tuska
 
W Kuźnicach, w Zakopanem, przy dolnej stacji kolejki linowej na Kasprowy Wierch, posłowie
Anna Paluch i Andrzej Adamczyk, samorządowcy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych apelowali do Donalda Tuska o wycofanie się z planów prywatyzacji Polskich Kolei Linowych S.A.
posłowie  PiS pokazali list, który w tej sprawie przekazany zostanie Premierowi.

Polskie Koleje Linowe to symbol polskich Tatr. Spółka PKL S.A. z siedzibą w Zakopanem dysponuje majątkiem w skład którego wchodzą: 9 kolei linowych, 7 wyciągów narciarskich, 5 zjeżdżalni i 100 ha tras narciarskich. Przewozi rocznie 6 mln pasażerów. Sytuacja ekonomiczna PKL jest dobra. W 2007 roku przeprowadzono zasadniczy remont kolei na Kasprowy Wierch, co istotnie podniosło rentowność spółki, która w 2011 wyniosła 25%. Mimo dobrej kondycji spółki, rząd zamierza ją sprzedać. Trwa proces przetargowy. Zgłaszają się oferenci. Prywatyzacja polegać będzie na zbyciu majątku, który prawdopodobnie trafi w ręce zagranicznego inwestora.

„W Małopolsce trwa dyskusja na temat możliwości przeprowadzenia Olimpiady Zimowej. Wspieramy ten pomysł. Jednak poza deklaracjami rządu nie widzimy działań, mających na celu poprawę infrastruktury, dziedziny kluczowej dla powodzenia projektu. Odnosimy wręcz wrażenie, że nasz region jest traktowany po macoszemu. Na niezbędne inwestycje rząd nie daje pieniędzy. Co więcej, małopolskie przedsiębiorstwa stają się przysłowiowymi srebrami rodowymi, które pański rząd wyprzedaje aby spłacać długi które zaciągnął swą nieodpowiedzialną polityką. Ze przykrością i zdziwieniem obserwujemy ten niepokojący proces” – czytamy w apelu do premiera Tuska
„Dlatego gorąco apelujemy. Proszę wycofać się z niefortunnych planów prywatyzacji PKL S.A. Nie pozbywajmy się w imię doraźnych potrzeb, tego co jest wizytówką naszego regionu i skutecznym gospodarczym instrumentem stymulującym jego rozwój” – mówił poseł Adamczyk, który wraz z Anną Paluch przedstawił projekt ustawy autorstwa Prawa i Sprawiedliwości której celem jest zatrzymanie PKL S.A. w polskich rękach. Projekt zakłada wykupienie przez Skarb Państwa, za pieniądze znajdujące się w Funduszu Kolejowym, wszystkich akcji spółki PKL S.A. i następnie przekazanie ich Województwu Małopolskiemu. Wzorowany jest na projekcie ustawy rządowej dotyczącym komercjalizacji i prywatyzacji spółki PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, która podobnie jak PKL jest spółka córką PKP. Propozycje te są zgodne z prawem unijnym.  Niedługo  w Sejmie głosowanie w sprawie projektu PiS.
„Dlatego, przynajmniej do tego czasu wstrzymajmy proces prywatyzacji Zwracamy się z prośbą
o poparcie tego projektu. Będziemy do tego namawiać posłów koalicji rządzącej, szczególnie tych
z Małopolski, licząc na ich odpowiedzialność za Region i polską gospodarkę”
– mówiła Anna Paluch, która przestrzegała, ze sprzedaż PKL negatywnie wpłynie na konkurencyjność bazy turystycznej na Podhalu.

Projekt przekazania Polskich Kolei Linowych S.A. samorządowi Województwa małopolskiego poparli obecni na konferencji radni PiS Sejmiku WM; Jan Hamerski oraz Grzegorz Biedroń, który przypomniał, że Małopolski Sejmik, jednogłośnie przyjął w tej sprawie rezolucję. Piotr Zacharko przewodniczący rady miasta Zakopanego, zwrócił uwagę na wartość symboliczną i historyczna przedsiębiorstwa, natomiast Piotr Bąk– Prezes Klubu im. Wł. Zamojskiego, były burmistrz Zakopanego mówił o licznych protestach mieszkańców, naukowców, którzy uważają, ze sprzedaż PKL jest niezgodna z prawem, które mówi ze Parki Narodowe (a aktywa PKL leżą na terenach Tatrzańskiego Parku Narodowego) maja być kontrolowane przez podmioty publiczne.
 
 Apel o wycofanie się przez rząd z planów  prywatyzacji Polskich Kolei Linowych S.A. poniżej:
 
 

Zakopane, dnia 31 stycznia 2013 r.

 

Szanowny Pan
Donald Tusk
Prezes Rady Ministrów
 
 
Apel o wycofanie się przez rząd z planów  prywatyzacji Polskich Kolei Linowych S.A.
 
Polskie Koleje Linowe to symbol polskich Tatr. Spółka PKL S.A. z siedzibą w Zakopanem dysponuje majątkiem w skład którego wchodzą: 9 kolei linowych, 7 wyciągów narciarskich, 5 zjeżdżalni i 100 ha tras narciarskich. Przewozi rocznie 6 mln pasażerów. Sytuacja ekonomiczna PKL jest dobra.
W 2007 roku przeprowadzono zasadniczy remont kolei na Kasprowy Wierch, co istotnie podniosło rentowność spółki, która w 2011 wyniosła 25%.
Mimo dobrej kondycji spółki, pański rząd zamierza ją sprzedać. Trwa proces przetargowy. Zgłaszają się oferenci. Prywatyzacja polegać będzie na zbyciu majątku, który prawdopodobnie trafi w ręce zagranicznego inwestora. Będzie się to wiązać z kolejnymi zwolnieniami, co negatywnie wpłynie na rynek pracy w Małopolsce. Ponadto, prowadzenie kolei linowych na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego na zasadzie tylko komercyjnej, może stanowić zagrożenie dla ochrony przyrody.
Panie Premierze. W Małopolsce trwa dyskusja na temat możliwości przeprowadzenia Olimpiady Zimowej. Wspieramy ten pomysł. Jednak poza deklaracjami rządu nie dostrzegamy działań, mających na celu poprawę infrastruktury w regionie, problematyki kluczowej dla powodzenia projektu. Odnosimy wręcz wrażenie, że Małopolska jest traktowana po macoszemu. Na niezbędne inwestycje rząd nie daje pieniędzy. Co więcej, małopolskie przedsiębiorstwa stają się przysłowiowymi srebrami rodowymi, które pański rząd wyprzedaje, aby spłacać długi, które zaciągnął. Ze przykrością
i zdziwieniem obserwujemy ten niepokojący proces.
Dlatego gorąco apelujemy. Proszę wycofać się z niefortunnych planów prywatyzacji PKL S.A.  Jest jeszcze czas. Nie pozbywajmy się w imię doraźnych potrzeb, tego co jest wizytówką naszego regionu i skutecznym gospodarczym instrumentem stymulującym jego rozwój!
15 października 2012 r. Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości złożył projekt ustawy, której celem jest zatrzymanie PKL S.A. w polskich rękach. Projekt zakłada wykupienie przez Skarb Państwa, za pieniądze znajdujące się w Funduszu Kolejowym, wszystkich akcji spółki PKL S.A. i następnie przekazanie ich Województwu Małopolskiemu. Wzorowany jest na projekcie ustawy rządowej dotyczącym komercjalizacji i prywatyzacji spółki PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, która podobnie jak PKL jest spółką córką PKP. Propozycje te są zgodne z prawem unijnym. Niedługo
w Sejmie głosowanie w sprawie projektu PiS. Zwracamy się z prośbą o poparcie tego projektu. Będziemy do tego namawiać także posłów koalicji rządzącej, szczególnie tych z Małopolski, licząc na ich odpowiedzialność za region i polską gospodarkę. Pragniemy przypomnieć - kapitał ma narodowość, a sprzedać można tylko raz.
Projekt przekazania Polskich Kolei Linowych S.A. Województwu Małopolskiemu popierają parlamentarzyści, samorządowcy, organizacje pozarządowe, liczni mieszkańcy Małopolski oraz środowiska polonijne. Radni Sejmiku Województwa Małopolskiego uchwalili w tej sprawie specjalną rezolucję, w której jednogłośnie opowiedzieli się przeciwko sprzedaży PKL S.A.

Z poważaniem:
 

więcej newsów »
Copyright © 2005-2023 Anna Paluch