Posiedzenia Komisji Infrastruktury Sejmu RP w sprawie prywatyzacji PKL SA.

8 listopada 2012 w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyło się posiedzenie Komisji Infrastruktury Sejmu RP zwołane w trybie art. 152 ust. 2 Regulaminu Sejmu w sprawie prywatyzacji PKL SA. Sprawozdawcami wniosku o powołanie komisji byli posłowie: Anna plauch i Andrzej Adamczyk.

zobacz nagranie

Warszawa, 10.10.2012 r.

Posłowie KP
Prawo i Sprawiedliwość
 
Wnosimy, w trybie art. 152 ust. 2  Regulaminu Sejmu RP,  o zwołanie posiedzenia Komisji Infrastruktury celem przedstawienia przez ministra i  władze spółki PKP S.A. warunków organizacyjnych i prawnych oraz przebiegu prywatyzacji  spółki Polskie Koleje Linowe  S.A.
Do reprezentowania wnioskodawców upoważniamy Poseł Annę Paluch i Posła Andrzeja Adamczyka.
 

  
Wypowiedź poseł Anny Paluch na posiedzeniu komisji Infrastruktury w dniu 8.11.2012.r. 

            Czy władze PKP SA spodziewają się uzyskać dobrą cenę za prywatyzowane akcje Polskich Kolei Linowych, skoro prywatyzacja ma nastąpić w okresie dekoniunktury, spadków, trudnej sytuacji firm?
            W początku października dokonano wymiany zarządu spółki PKL S.A. Osoby powołane do zarządu spółki nie mają jakiegokolwiek doświadczenia w zarządzaniu podmiotami operującymi w tym segmencie rynku usług przewozowych.
Opublikowana przez Puls Biznesu –tzw. „lista hańby PO” – lista nominatów PO w spółkach skarbu Państwa świadczy o tym, że wykształcenie, kompetencje zawodowe i  dorobek są daleko mniej ważne niż koneksje lub pokrewieństwo z członkami PO,  czy kandydowanie z list PO do Parlamentu lub samorządów. Nie ma naszej zgody na takie kryteria nominacji w spółkach SP. Jakie były kryteria ostatniej nominacji do władz PKL SA?
Dotychczasowy zarząd PKL  zrealizował z sukcesem trudny m.in. z uwagi na przepisy środowiskowe proces modernizacji kolejki linowej na Kasprowy Wierch, która została otwarta w styczniu 2008 r.
Jaki jest cel wymiany władz spółki w trakcie trwającej procedury prywatyzacyjnej? Czy aby nie taki, że nawet zakładając najlepsze intencje  nowego prezesa, człowiek bez znajomości firmy będzie poruszał się  jak dziecko we mgle w procesie prywatyzacji?
Czy i w jaki sposób osoby bez doświadczenia zawodowego w dziedzinie , w której spółka prowadzi działalność będą mogły kompetentnie podejmować decyzje w procesie prywatyzacji spółki PKL S.A.?
Spółka PKL SA osiąga bardzo dobre wyniki finansowe. Rentowność ok. 25% za rok 2011 to  bardzo dobry wynik. Po co państwo chcecie sprzedawać kurę znoszącą złote jajka?
Majątek spółki PKL SA , w szczególności koleje linowe na Kasprowy Wierch i Gubałówkę w Zakopanem, na Butorowy Wierch w Kościelisku, na Palenicę w Szczawnicy, na Górę Parkową w Krynicy, na Mosorny Groń w Zawoi i na Żar w Międzybrodziu w sposób zasadniczy wpływa na atrakcyjność turystyczną miejscowości, w których są zlokalizowane te urządzenia, co daje źródło utrzymania wielu tysiącom ludzi w południowej Małopolsce? Czy, wobec nasilającego się kryzysu i kurczenia rynku pracy warto ryzykować  - po ewentualnym wrogim przejęciu i wygaszeniu działalności - utratę kolejnych miejsc pracy w tym terenie? Obecna stopa bezrobocia to 12,4 %,  minister Rostowski w założeniach do budżetu prognozuje – całkowicie niewiarygodnie– 13% na rok przyszły. Dlaczego PKP chce dołożyć swoją cegiełkę do czynników wzrostu bezrobocia w południowej Małopolsce?
Trudno tu nie wytknąć władzom spółki PKP niekorzystnego sposobu prywatyzacji. Prywatyzacja przez giełdę wymaga sporządzenia prospektu emisyjnego zatwierdzanego przez KNF. Przykład afery Amber Gold daje jasny i niestety mało budujący obraz instytucji państwa, i w tym wypadku tylko KNF wywiązywała się z nałożonych na nią przez prawo obowiązków. Reasumując: prywatyzacja  rzez giełdę pod kontrolą KNF była daleko bardziej przejrzysta niż pierwotnie zaproponowany scenariusz. Będą o tym mówić z pewnością przedstawiciele samorządów lokalnych, ale  chociażby ograniczenia polegające na określeniu minimalnego progu wartości pakietów akcji na 50 tys euro, eliminujące rozproszony kapitał to zły pomysł. Również scenariusz polegający na określeniu widełek ceny za akcje przez PKP, zapisy i decyzja o przydziale akcji to w gruncie rzeczy zaproszenie do wrogiego przejęcia spółki PKL. Inwestor strategiczny musi negocjować z dotychczasowym właścicielem inwestycje jakie będzie zobowiązany wykonać, pakiet socjalny dla załogi i inne zobowiązania. A w tym scenariuszu, który państwo zaproponowaliście duży nabywca akcji bez żadnych takich zobowiązań kupuje akcje spółki, po czym może zamknąć biznes niezwłocznie po nabyciu akcji i nikt mu nic nie zrobi. więcej newsów »
Copyright © 2005-2024 Anna Paluch