We wtorek 3 października nad ranem Poseł Anna Paluch wróciła z misji obserwacyjnej Sejmu RP z wyborów parlamentarnych w Gruzji.
Komunikat misji obserwacyjnej Sejmu RP
W odpowiedzi na zaproszenie władz gruzińskich, Sejm RP zorganizował własną, niezależną misję obserwacyjną do Gruzji celem obserwacji wyborów parlamentarnych. Misja składa się z 15 posłów na Sejmu i wykonywała obserwację od 23 września 2012 r.
Celem misji była obserwacja procesu wyborczego w kontekście zgodności z międzynarodowymi standardami demokratycznych wyborów oraz krajowych uregulowań prawnych w tej dziedzinie, szczególnie kampanii wyborczej, przebiegu głosowania i procesu wyborczego po zakończeniu głosowania.
Misja z satysfakcją podsumowuje, że kampania wyborcza pomimo wystąpienia mniejszych incydentów odbyła się w atmosferze bezpieczeństwa i poszanowania głównych zasad kampanii wyborczej i wolności wypowiedzi.
Misja odnotowała też próby destabilizacji wyborów, mające miejsce na pograniczu osetyńskim. Udała się m.in. na miejsce lądowania helikoptera Federacji Rosyjskiej na suwerennym terytorium Gruzji przekraczającym linię demarkacyjną o ponad 1700 metrów. Powyższe działania ze strony rosyjskiej powodowały wzrost zagrożenia i niepewności wśród wyborców w regionach przygranicznych.
W dniu wyborów członkowie misji obserwacyjnej Sejmu, RP obecni byli we wszystkich regionach kraju. Odwiedzając około 150 komisji wyborczych z uwagą obserwowali procedury i przebieg otwarcia komisji, przebiegu głosowania oraz liczenia głosów.
Obserwatorzy dokonali pozytywnej ewaluacji tego etapu procesu wyborczego. Wybory odbyły się z poszanowaniem międzynarodowych zasad demokratycznych wyborów i krajowych regulacji prawnych w tej dziedzinie. Nie odnotowano incydentów mogących wpłynąć na atmosferę bezpieczeństwa w lokalach wyborczych i w bezpośrednim ich otoczenia.
Głosowanie odbyło się z poszanowaniem zasad przejrzystości. W tym kontekście należy zwrócić uwagę na aktywne zaangażowanie społeczeństwa obywatelskiego Gruzji i obecność prawie we wszystkich odwiedzonych lokalach dużej grupy obserwatorów lokalnych. We wszystkich odwiedzonych komisjach odnotowano również obecność kamer filmujących cały proces, co dodatkowo wzmacniało transparencie procesu.
Misja pragnie zaznaczyć również wysoki poziom przygotowania członków komisji wyborczych i ich neutralność co miało swoje odzwierciedlenie w sprawnej organizacji wyborów. Akcje edukacyjne prowadzone między innymi przez Centralną Komisję Wyborczą oraz partie polityczne przyczyniły się do zrozumienia procedur głosowania wśród wyborców.
Misja z satysfakcją odnotowuje ten kolejny krok wzmocnienia demokracji w Gruzji.
Pragniemy przy tym zaznaczyć, że jako posłowie na Sejm RP, członkowie Polsko- Gruzińskiej Grupy Parlamentarnej, będziemy kontynuować obserwację klimatu powyborczego w Gruzji i dalszego rozwoju sytuacji politycznej w tym kraju.