Wystapienie 2012-02-15, 8 pos., 1 dz

5 pkt porz. dz.: 

5. Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty i ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (druk nr 27). 6. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druki nr 167 i 167-A).

Poseł Anna Paluch:

    Wysoka Izbo! Władze publiczne zapewniają obywatelom powszechny i równy dostęp do wykształcenia. To nie jest utopia Platona, to pierwsze zdanie w ust. 4 art. 70 Konstytucji RP. Czy można mówić jednak o wyrównywaniu szans edukacyjnych i życiowych, jeżeli w Polsce brakuje dostępnej dla przeciętnej rodziny sieci przedszkoli? Szczególnie trudna sytuacja jest na wsi. Nie można przecież mówić o wyrównywaniu szans edukacyjnych, jeżeli wychowaniem przedszkolnym jest objętych 38% czterolatków i niecałe 30% trzylatków. Czy można się zatem dziwić odpowiedzialnym rodzicom, zatroskanym o los swoich dzieci, że chcą przywrócić brzmienie przepisów sprzed tej fatalnej, niezbornej nowelizacji z marca  2009r? Rząd w swojej ocenie obywatelskiego projektu powołuje się na przykłady Luksemburga, Holandii, Austrii, ale mam wrażenie, że stracił kontakt z polską rzeczywistością.
    Rząd jest już chyba po drugiej stronie lustra, panie ministrze, w sprawach edukacji szczególnie, skoro twierdzi o obywatelskim projekcie, i tu pozwolę sobie zacytować: propozycje rozwiązań prawnych oraz towarzyszące im uzasadnienie nie znajdują odzwierciedlenia w aktualnej rzeczywistości. Ktoś tu się rzeczywiście z rzeczywistością rozjechał. Rząd argumentuje, że objęcie dzieci zorganizowaną edukacją zapewni im szybszy rozwój i lepsze przygotowanie do wejścia w dorosłe, zawodowe życie. Otóż jeżeli rząd ma na myśli walkę o przetrwanie w przeładowanej, niedoinwestowanej, na niskim poziomie szkole, walkę o przetrwanie, począwszy od 6. roku życia, to pewnie ma rację. Ale czy odpowiedzialni ludzie, troszczący się o przyszłość Polski, mogą się zgodzić na ten katastrofalny stan, który dzisiaj panuje w polskiej oświacie? Dziękuję bardzo.
 
  zobacz więcej wystąpień »



Copyright © 2005-2024 Anna Paluch