Wystapienie 2011-11-18, 1 pos., 3 dz

10 pkt porz. dz.: 

Przedstawienie przez prezesa Rady Ministrów programu działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania.

Poseł Anna Paluch:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Cztery lata temu prezesem spółki odpowiadającej za budowę Stadionu Narodowego został człowiek bez jakiegokolwiek doświadczenia w prowadzeniu inwestycji. Efekty tej nominacji są powszechnie znane - stadion bez zdatnych do użytku zewnętrznych schodów. Panie premierze, czy pan potrafi uczyć się na błędach, czy niekoniecznie? Dlaczego ministrem transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w tym rządzie został człowiek, dla którego jedynym kontaktem z realnym życiem było prowadzenie firmy PR-owskiej? Jaka jest sytuacja, jeśli chodzi o inwestycje w infrastrukturę komunikacyjną, wie każdy, kto musi podróżować, ja jednak krótko to przypomnę. To np. kompletny rozpad ˝Programu budowy dróg krajowych na lata 2008-2012˝, nawet tego w wersji okrojonej przez pański rząd. A projekty kolejowe? Około 20% podpisanych umów, rozgrzebane remonty linii kolejowych, rozgrzebane remonty dworców i zagrożenie utratą 1200 mln euro na projekty kolejowe, które chcieliście przenieść - wobec indolencji pana ministra Grabarczyka - a na co nie chciała zgodzić się Komisja Europejska, na projekty drogowe.

Mam też drugie pytanie. (Dzwonek) Dlaczego wobec fiaska prywatyzacji PKP rząd usiłuje z taką determinacją sprzedać Polskie Koleje Linowe, wbrew opinii społeczności lokalnej, wbrew opinii środowisk naukowych? 205 profesorów wyższych uczelni podpisało się pod listem z protestem do pana premiera w tej sprawie. Mam pytanie: Czy rząd zdaje sobie sprawę, jaką szkodę przyrodzie Tatr wyrządzi ta sprzedaż i jaką szkodę wszystkim mieszkańcom południowej Małopolski, zwłaszcza Podtatrza, Podhala, wyrządzi sprzedaż tej kolei? To jest dla tych ludzi źródło utrzymania, a sprzedaż takiemu inwestorowi to będzie jedna wielka niewiadoma. Bardzo proszę o pisemną odpowiedź na to pytanie. Dziękuję. (Oklaski)

zobacz więcej wystąpień »



Copyright © 2005-2024 Anna Paluch