Interpelacja nr 14734 w sprawie opóźnień we wdrażaniu Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-13 przewiduje wykorzystanie  w osi priorytetowej 8 Społeczeństwo informacyjne – zwiększanie innowacyjności gospodarki  kwoty  1415.86 tys. euro na wspieranie nowych , innowacyjnych eUsług, innowacyjnych rozwiązań elektronicznego biznesu oraz  zmniejszenie technologicznych, ekonomicznych i mentalnych barier  wykorzystania usług świadczonych drogą elektroniczną. Wdrażanie działań ujętych w 8. osi priorytetowej ma służyć pobudzaniu przedsiębiorczości i innowacyjności przez wsparcie działalności gospodarczej w zakresie tworzenia usług cyfrowych, rozpowszechnianiu i promocji nowoczesnych technologii, zwiększeniu dostępu obywateli do usług cyfrowych i wytwarzaniu popytu na te usługi. Działanie 8.1 skierowane do przedsiębiorców internetowych umożliwiło im uzyskanie dofinansowania e-biznesu. Pierwszy nabór wniosków miał miejsce w roku 2008. Kolejny nabór, cieszący się wielkim zainteresowaniem – jesienią 2009 roku. Niestety, po prawie dwóch latach od przeprowadzenia pierwszego naboru wniosków wielu z beneficjentów programu nie rozpoczęło jeszcze działalności. Spośród projektów o najwyższym poziomie dofinansowania  jest to prawie połowa. Spośród 5 projektów, które uzyskały najwyższe dofinansowanie (ok. 700-800 tys. zł) działa dopiero jeden. Ta sytuacja budzi poważny niepokój, czy nie występuje zagrożenie utraty środków.
Proszę zatem Panią Minister o odpowiedź na nw. pytania:
1. Jaka kwota ze środków zakontraktowanych w 2008 roku  na działanie 8.1 została rozliczona?
2.Czy, w związku z obowiązywaniem zasady n+2,  nie ma zagrożenia utraty  zakontraktowanych środków przeznaczonych na działanie 8.1 ?
3.Czy wymogi formalne, które muszą spełnić beneficjenci nie są istotną przeszkodą w sprawnym wykorzystywaniu dostępnych pieniędzy na  wsparcie e-biznesu?
  


Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego - z upoważnienia ministra na interpelację nr 14734

Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację pani poseł Anny Paluch oraz grupy posłów przekazaną pismem, znak: SPS-023-14734/10, z dnia 26 lutego br. w sprawie opóźnień we wdrażaniu Programu Operacyjnego ˝Innowacyjna gospodarka˝, działanie 8.1, poniżej przedstawiam wyjaśnienia w przedmiotowej kwestii.
            Działanie 8.1: Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej PO IG jest jednym z czterech działań wdrażanych w ramach 8 osi priorytetowej: Społeczeństwo informacyjne - zwiększanie innowacyjności gospodarki. Alokacja przeznaczona na realizację 8 osi PO IG wynosi 1 415 864 941 euro. W ramach ww. alokacji 390 635 294 euro przeznaczonych jest na realizację działania 8.1 PO IG. Działanie 8.1 PO IG jest wdrażane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości działającą we współpracy z regionalnymi instytucjami finansującymi.
            Działanie 8.1 PO IG jest skierowane do mikro i małych przedsiębiorców działających na rynku nie dłużej niż 1 rok, licząc od dnia uzyskania wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej lub Krajowego Rejestru Sądowego. Celem działania 8.1 PO IG jest stymulowanie podejmowania działalności gospodarczej przez młodych przedsiębiorców, w tym zwłaszcza absolwentów szkół wyższych - najlepiej znających i najchętniej stosujących innowacyjne rozwiązania. Tak zaplanowane wsparcie pozwala początkującym przedsiębiorcom uzyskać środki na projekt, dzięki któremu będą mogli rozwinąć działalność gospodarczą na otwartym, globalnym rynku usług elektronicznych.
            Pierwszy konkurs w ramach działania 8.1 PO IG odbył się w terminie od 15 do 26 września 2008 r. W 2009 r. odbyły się 3 kolejne konkursy, które były zaplanowane do przeprowadzenia w dniach: 2-31 marca, 13-31 lipca, 26 października-13 listopada. W przypadku wszystkich konkursów przeprowadzonych w 2009 r. nabór wniosków był zamykany po 4 dniach od dnia jego rozpoczęcia. Powodem wcześniejszego zamykania konkursów było złożenie przez przedsiębiorców wniosków, których łączna wartości wnioskowanego wsparcia kilkunastokrotnie przekraczała alokację przeznaczoną na konkretny konkurs. Decyzja o skróceniu terminu naboru była podejmowana przez PARP zgodnie z postanowieniami regulaminu przeprowadzania konkursu, który w dniu ogłoszenia informacji o konkursie wraz z pełną dokumentacją aplikacyjną był umieszczony do wiadomości publicznej.
            Wsparcie w ramach działania 8.1 PO IG może zostać udzielone przedsiębiorcy maksymalnie na okres 2 lat. Wsparcie obliczane jest na podstawie wartości wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem, ponoszonych przez przedsiębiorcę w okresie realizacji projektu. Beneficjant zobowiązany jest do osiągnięcia celu projektu, a więc świadczenia usługi elektronicznej, po zakończeniu realizacji projektu. Obecnie mając na uwadze fakt, iż umowy o dofinansowanie dla projektów złożonych w ramach konkursu w 2008 r. zostały podpisane na początku 2009 r. oraz realizowane są płatności częściowe dla beneficjentów ww. naboru, można stwierdzić, iż większość beneficjentów pierwszego naboru realizuje swoje przedsięwzięcia. Należy przy tym zaznaczyć, że beneficjenci rozpoczną świadczenie usług elektronicznych po zakończeniu realizacji projektów.
            Odpowiadając na szczegółowe pytania pani poseł Anny Paluch, uprzejmie informuję, co następuje:
   1. Łączna kwota dofinansowania w ramach zawartych umów dla projektów złożonych w konkursie w 2008 r. wyniosła 92 mln zł, natomiast wartość złożonych wniosków o płatność dla ww. projektów i zatwierdzonych do wypłaty do dnia 10 marca br. to 12,5 mln zł.
   2. Spełnienie zasady n+3/n+2 odnosi się do zarządzania publicznymi środkami wspólnotowymi przeznaczonymi na realizację całego POIG i nie jest rozpatrywane na poziomie poszczególnych działań, w tym działania 8.1 POIG. W ramach POIG w odniesieniu do realizacji alokacji przypadającej na lata 2007-2010 obowiązuje zasada n+3, natomiast w odniesieniu do realizacji zobowiązań przypadających na lata 2011-2013 obowiązuje zasada n+2. Kumulacja realizacji zobowiązań nastąpi w roku 2013, kiedy konieczne będzie dokonanie płatności na poziomie wynikającym z zasady n+3 dla roku 2010 i n+2 dla roku 2011.
            Instytucja zarządzająca POIG stale monitoruje postęp realizacji POIG w kierunku spełnienia zasady n+3/n+2, szczególnie w odniesieniu do roku 2007, dla którego płatności powinny zostać zrealizowane zgodnie z zasadą n+3 do końca roku 2010. Roczna przyznana alokacja na 2007 r. wynosi 1 157 226 001 euro. Po potrąceniu otrzymanej z KE zaliczki w łącznej wysokości 742 939 675 euro powinny zostać zrealizowane zobowiązania w wysokości 414 286 326 euro. Obecnie w ramach POIG do KE zostały przekazane deklaracje wydatków na łączną kwotę 332 541 618,28 euro, z tego wydatki certyfikowane w 2009 r. wynosiły 332 443 635,04 euro, zaś certyfikowane w 2010 r. wynosiły 9 097 983,24 euro. W celu spełnienia zasady n+3 dla 2007 do poświadczenia do KE do końca roku 2010 pozostało 81 744 707,72 euro. W opinii instytucji zarządzającej nie ma zagrożenia niezrealizowania zobowiązań wynikających z alokacji na 2007 r.
   3. Wymagania formalne stawiane beneficjentom nie stanowią przeszkody w wykorzystaniu środków przeznaczonych na realizację działania 8.1 PO IG. Przedsiębiorca zainteresowany uzyskaniem wsparcia ze środków działania 8.1 PO IG jest zobowiązany do opisania projektu we wniosku o dofinansowanie, nie musi jednak przedstawiać oddzielnego biznes planu. Do wniosku przedsiębiorca musi dołączyć jedynie kopię dokumentu rejestrowego (odpis KRS lub EDG) oraz oświadczenia dotyczące pomocy publicznej i kwalifikowania podatku VAT. Wymogi dotyczące przedstawienia innych dokumentów zostały przeniesione na moment podpisywania umowy o dofinansowanie, a więc dotyczą wyłącznie tych przedsiębiorców, których projekty zostały zaakceptowane do wsparcia.
            Wymogi formalne nie są uciążliwe dla przedsiębiorców. Świadczy o tym duża liczba przedsiębiorców zainteresowanych uzyskaniem wsparcia. Konieczność utrzymania wymogów formalnych wynika ze szczegółowych uregulowań prawnych, które zobowiązują instytucję udzielającą wsparcia do zagwarantowania, że środki publiczne przekazywane przedsiębiorcom w formie dotacji zostaną wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem.  Zobacz więcej interpelacji »
Copyright © 2005-2024 Anna Paluch