Interpelacja nr 12973 w sprawie stanu nawierzchni dróg krajowych

Analiza   i porównanie danych z „Raportu o stanie technicznym nawierzchni asfaltowych i betonowych sieci dróg krajowych na koniec 2007 roku”  z danymi „Raportu o stanie technicznym nawierzchni asfaltowych i betonowych sieci dróg krajowych na koniec 2008 roku” – obydwa dokumenty dostępne na stronach Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - budzi poważne obawy o stan tych dróg.
System oceny stanu nawierzchni: tzn. stanu spękań, równości podłużnej, głębokości kolein, stanu powierzchni i  właściwości przeciwpoślizgowych dróg pozwala w sposób obiektywny ocenić aktualny stan dróg krajowych i konieczne potrzeby w zakresie remontów tych dróg.
            Przykra jest zatem konstatacja, że w ciągu roku 2008 zmniejszyła się  o 123 km długość  dróg krajowych, których stan jest w cytowanych wyżej raportach oceniany jako dobry. Na koniec roku 2007 dróg krajowych w stanie dobrym t.j. nie wymagających remontu było 9634.5 km, natomiast po roku 2008 – 9511.5 km. W ciągu roku 2008 przybyło dróg w stanie niezadowalającym: w porównaniu z końcem 2007 r., kiedy  było ich  3964 km, na koniec roku 2008 ich ilość wzrosła do 4456.7 km, a więc o  492.7 km. Ubyło dróg w stanie złym z 3942.8 km  do 3770 km  w tym samym okresie. Konstatując, mimo zapowiadanych zmian stan dróg krajowych się pogarsza na skutek nie wykonywania niezbędnych remontów.
            Nasze poważne zaniepokojenie budzi fakt, że w rankingu województw najbardziej zaniedbanych pod względem stanu dróg krajowych niechlubne pierwsze miejsce nadal zajmuje województwo małopolskie, dla którego wskaźnik potrzeb remontowych wynosi 0.32 t.j. półtorakrotność średniej krajowej w wysokości 0.21.  Stan dróg jest jedną z najbardziej istotnych i dotkliwych barier utrudniających rozwój regionów, stąd zatem moje pytania do Pana Ministra.
            Czy i jakie działania Pan Minister podejmie w celu powstrzymania degradacji stanu dróg krajowych?
            Czy województwo małopolskie uzyska wsparcie wystarczające do zlikwidowania  lub przynajmniej zmniejszenia zapóźnień w stanie technicznym dróg krajowych? 


Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury - z upoważnienia ministra na interpelację nr 12973

Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację pani poseł Anny Paluch przekazaną przy piśmie z dnia 27 listopada 2009 r. (sygn. SPS-023-12973/09) w sprawie stanu nawierzchni dróg krajowych, przedstawiam następujące informacje.
            Łączne potrzeby remontowe nawierzchni na drogach krajowych, dzięki którym możliwe byłoby wyeliminowanie występowania na sieci drogowej odcinków w stanie złym (3,7 tys. km) i niezadowalającym (4,5 tys. km) - bez budowy poboczy utwardzonych, obwodnic, drugich jezdni czy też utrzymania i modernizacji obiektów inżynierskich, poboczy nieutwardzonych oraz elementów odwodnienia dróg - wymagają nakładów finansowych rzędu 8 mld zł. Według raportu z marca 2009 r. o stanie technicznym nawierzchni asfaltowych i betonowych sieci dróg krajowych na koniec 2008 r. ponad 46,4% sieci dróg krajowych wymaga przeprowadzenia różnego rodzaju prac remontowych. Z uwagi na powyższe wykonanie wszystkich niezbędnych prac nie jest możliwe.
            W 2008 r. prace prowadzono na 161 odcinkach, przy czym dokończono 39 zadań rozpoczętych w 2007 r., 91 odcinków rozpoczęto i zakończono w 2008 r., 26 zadań zostało rozpoczętych w 2008 r. i zakończonych w 2009 r., kontynuowano realizację 5 zadań rozpoczętych w 2007 r. (ich realizację zakończono w 2009 r.).
            Informuję również, iż w dniu 4 grudnia br. Bank Gospodarstwa Krajowego, który zarządza Krajowym Funduszem Drogowym, podpisał umowę kredytową z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym pn. ˝Projekt rehabilitacji dróg II˝. Środki finansowe uzyskane w ramach powyższego projektu są przeznaczone w całości na odnowę i remont nawierzchni dróg, mostów, skrzyżowań i innych budowli drogowych oraz pozwolą na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach krajowych. Aktualnie jest to priorytetowe zadanie polepszające ogólny stan infrastruktury drogowej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
            Obecny stan dróg krajowych wymaga istotnych nakładów finansowych, więc zgodnie z brzmieniem umowy finansowej środki finansowe uzyskane z kredytu będą pobierane z Europejskiego Banku Inwestycyjnego zgodnie z realnym zakresem wykonywanych na bieżąco zadań. Drugim źródłem finansowania remontów i utrzymania sieci dróg krajowych jest budżet państwa, z którego na ten cel w 2010 r. w projekcie ustawy budżetowej zapisano kwotę 3,7 mld zł.
            Odnośnie do wsparcia finansowego dla woj. małopolskiego uprzejmie informuję, iż środki finansowe są dzielone pomiędzy wszystkie oddziały GDDKiA proporcjonalnie do kilometrów dróg, którymi zarządza dany oddział. Resort infrastruktury realizuje założenia Polityki Transportowej Państwa na lata 2006-2015 przyjętej w czerwcu 2005 r., której głównym celem jest poprawa jakości polskiego systemu transportowego i jego rozbudowa zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
            Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie zarządza najważniejszymi drogami w Małopolsce o łącznej długości 886 km, na które składa się 12 dróg krajowych oraz inne obiekty inżynierskie długości ok. 16 km. Dostępne środki na remonty również będą przeznaczone na rehabilitację dróg w woj. małopolskim, a przyznane zostaną w oparciu o zgłoszone przez oddział zapotrzebowanie.
            Reasumując, należy podkreślić, że resort infrastruktury podejmuje wszelkie możliwe działania zmierzające do poprawy stanu dróg krajowych również w woj. małopolskim. GDDKiA przygotowuje kolejne inwestycje drogowe, remonty, przebudowy, w tym także postulowane przez panią poseł, dzięki czemu w momencie zabezpieczenia odpowiednich środków finansowych niezwłocznie przystąpi do ich realizacji 
Zobacz więcej interpelacji »
Copyright © 2005-2024 Anna Paluch